Založ si blog

Hra mačky s myšou.

„Hovoril si mi, že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Otázky svojho syna milujem, padajú znenazdajky rozmerom nepoznaného smädu, ktorému nepomôže ani voda najväčšieho jazera. Naše cesty za neznámym majú povahu slimáka, no malé, ako si samo hovorí, by ich dnes najradšej vymenilo za akýsi urýchľovač. Dnes však hlava nebola plná ohňa. Chladný dážď síce bral zemi suchosť, vzduch vlhol, no márna snaha. Oheň horel mladým plamienkom nedočkavosti živenej dlhé týždne legendou o strašidelnom dome.

„Mňauuu“…pripomínal sa malý kocúr. Nebol to protest voči kvapkám, ktoré mu zmáčali kožuštek. Radosť kocúrika súperila s narastajúcou hustotou kvapiek. Nakukoval do každého domu a robil si poznámky o mladých mačkách, ktorým už na jar bude vyzváňať milostným zvončekom.

„Veľká časť živočíchov trávi svoj život mučením a požieraním iných živočíchov“, zvýšil som hlas, lebo na listy stromov búchali milióny malých kvapiek, bubnov.

„Fascinujú ma strašidlá“, zrýchlilo krok chlapča, no vzápätí zatiahlo ročnú brzdu a uprelo spýtavé oči aby vyhŕklo…“aj človek“ ?

„Už som ti tú legendu rozprával veľakrát“, zaprotestoval môj hlas, lebo dážď čoraz viac menil teplo a pocit sucha na vlhkosť a chlad a do tepla bolo ešte ďaleko.

„Rád vymýšľaš , skús“, neodbytne súrilo chlapča.

Hore v kopcoch , nad kameňolomom, je sídlisko z doby bronzovej, ktoré je o 2.500 rokov staršie, ako obdobie, v ktorom žil slávny grécky filozóf Empedokles z Akragantu. Nielenže pomenoval štyri elementy – Oheň, Zem, Vzduch, Voda – ale dokázal, že všetko okolo nás dáva do pohybu sila zjednocujúca a oddeľujúca. Dal im aj mená. Láska a nenávisť.

„Rozprával si, že kedysi dávno v dome záhadne zomreli muž a žena“, položilo chlapča otázku a strčilo premočeného kocúra pod vetrovku.

Muž a žena, ktorý si kúpili dom prišli s láskou a rokmi jej menili tvár na nenávisť. Teplo vystriedalo sucho, ktoré sa menilo na chlad a vlhko a natoľko zmenilo oboch, že cestu k teplu už nikdy nenašli.

„Zaujímavé“, vyhodnotilo chlapča a potom prišlo s nevinnou úvahou.

„Zostali v dome strašidlá a mňa by zaujímalo, či sú to strašidlá láskavé alebo nenávistné“.

Sme na mieste oznámil som , aby som sa vyhol omylu v strašidlách. Obe brány do dvora boli zabezpečené hrubou reťazou. Okná domu boli mdlé, komín pripomínal štrbavého starčeka a záhrada bola upravovaná lesnou zverou.

„Mňauuu“, ozval sa kocúrik, ktorý spod vetrovky nič nevidel.

Chlapča ho položilo na zem. Kocúr si najprv nedôverčivo prezeral okolie a striasal chlad vody. Pozrel na dom, nahrbil sa, bol by som prisahal, že dokázal aj mokrú ulízanú srsť na zlomok sekundy naježiť. Zaprskal, ako keď stretne kocúr soka a dal sa na útek.

„Čo naháňa“ ? nechápalo chlapča.

Jeho naháňajú. Mačky na rozdiel od človeka majú šiesty zmysel, ktorý ich varuje pred hroziacim nebezpečenstvom. Takže teraz ti môžem s istotou povedať, že v dome zostali strašidlá nenávisti.

„Takže“ ? položilo chlapča otázku pomaly akoby kopírovala jeho váhavo cúvajúce nohy.

Na začiatku cesty si mi povedal,…„že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Odpoviem ti legendou o Empédoklesovi, ktorý na konci svojho života dospel k presvedčeniu o svojej schopnosti Boha. Vrhol sa do kráteru sopky Etny, aby vytvoril legendu o svojich nadprirodzených schopnostiach. Sopka však jeho úmysel prekukla a „vyvrhla“ jednu jeho sandálu.

„Si strašný výmyselník, taťo“…zachichotalo sa chlapča, pretože pochopilo.

„Nechajme myš mačke“ !

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556434x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy