Založ si blog

Hra mačky s myšou.

„Hovoril si mi, že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Otázky svojho syna milujem, padajú znenazdajky rozmerom nepoznaného smädu, ktorému nepomôže ani voda najväčšieho jazera. Naše cesty za neznámym majú povahu slimáka, no malé, ako si samo hovorí, by ich dnes najradšej vymenilo za akýsi urýchľovač. Dnes však hlava nebola plná ohňa. Chladný dážď síce bral zemi suchosť, vzduch vlhol, no márna snaha. Oheň horel mladým plamienkom nedočkavosti živenej dlhé týždne legendou o strašidelnom dome.

„Mňauuu“…pripomínal sa malý kocúr. Nebol to protest voči kvapkám, ktoré mu zmáčali kožuštek. Radosť kocúrika súperila s narastajúcou hustotou kvapiek. Nakukoval do každého domu a robil si poznámky o mladých mačkách, ktorým už na jar bude vyzváňať milostným zvončekom.

„Veľká časť živočíchov trávi svoj život mučením a požieraním iných živočíchov“, zvýšil som hlas, lebo na listy stromov búchali milióny malých kvapiek, bubnov.

„Fascinujú ma strašidlá“, zrýchlilo krok chlapča, no vzápätí zatiahlo ročnú brzdu a uprelo spýtavé oči aby vyhŕklo…“aj človek“ ?

„Už som ti tú legendu rozprával veľakrát“, zaprotestoval môj hlas, lebo dážď čoraz viac menil teplo a pocit sucha na vlhkosť a chlad a do tepla bolo ešte ďaleko.

„Rád vymýšľaš , skús“, neodbytne súrilo chlapča.

Hore v kopcoch , nad kameňolomom, je sídlisko z doby bronzovej, ktoré je o 2.500 rokov staršie, ako obdobie, v ktorom žil slávny grécky filozóf Empedokles z Akragantu. Nielenže pomenoval štyri elementy – Oheň, Zem, Vzduch, Voda – ale dokázal, že všetko okolo nás dáva do pohybu sila zjednocujúca a oddeľujúca. Dal im aj mená. Láska a nenávisť.

„Rozprával si, že kedysi dávno v dome záhadne zomreli muž a žena“, položilo chlapča otázku a strčilo premočeného kocúra pod vetrovku.

Muž a žena, ktorý si kúpili dom prišli s láskou a rokmi jej menili tvár na nenávisť. Teplo vystriedalo sucho, ktoré sa menilo na chlad a vlhko a natoľko zmenilo oboch, že cestu k teplu už nikdy nenašli.

„Zaujímavé“, vyhodnotilo chlapča a potom prišlo s nevinnou úvahou.

„Zostali v dome strašidlá a mňa by zaujímalo, či sú to strašidlá láskavé alebo nenávistné“.

Sme na mieste oznámil som , aby som sa vyhol omylu v strašidlách. Obe brány do dvora boli zabezpečené hrubou reťazou. Okná domu boli mdlé, komín pripomínal štrbavého starčeka a záhrada bola upravovaná lesnou zverou.

„Mňauuu“, ozval sa kocúrik, ktorý spod vetrovky nič nevidel.

Chlapča ho položilo na zem. Kocúr si najprv nedôverčivo prezeral okolie a striasal chlad vody. Pozrel na dom, nahrbil sa, bol by som prisahal, že dokázal aj mokrú ulízanú srsť na zlomok sekundy naježiť. Zaprskal, ako keď stretne kocúr soka a dal sa na útek.

„Čo naháňa“ ? nechápalo chlapča.

Jeho naháňajú. Mačky na rozdiel od človeka majú šiesty zmysel, ktorý ich varuje pred hroziacim nebezpečenstvom. Takže teraz ti môžem s istotou povedať, že v dome zostali strašidlá nenávisti.

„Takže“ ? položilo chlapča otázku pomaly akoby kopírovala jeho váhavo cúvajúce nohy.

Na začiatku cesty si mi povedal,…„že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Odpoviem ti legendou o Empédoklesovi, ktorý na konci svojho života dospel k presvedčeniu o svojej schopnosti Boha. Vrhol sa do kráteru sopky Etny, aby vytvoril legendu o svojich nadprirodzených schopnostiach. Sopka však jeho úmysel prekukla a „vyvrhla“ jednu jeho sandálu.

„Si strašný výmyselník, taťo“…zachichotalo sa chlapča, pretože pochopilo.

„Nechajme myš mačke“ !

Vy, odporcovia Smer-SD, nechoďte voliť, pretože všetko pokazíte ! Byť Ficom či Kotlebom tak vás nechám pozatvárať. Ako protištátne živly.

20.10.2017

Vy ste nechceli Slovensko Vladimíra Mečiara. Odmietate aj štát jeho pokračovateľa, Róberta Fica. Dlhých 11 rokov. Napriek tomu, že aj medzinárodné štatistiky uvádzajú trojnásobný nárast viac »

Boľševici z Auróry nevystrelili, včera, po sto rokoch, to za nich urobil Andrej Danko.

18.10.2017

Za Komédiou Lenina a jeho syfilitickej milenky Nadeždy, VOSR, s jej 100 miliónmi mŕtvych, konečne padla opona. Kapitán od slovenských bigošov (pre neznalých – pešiakov politiky) vypálil zo viac »

Keď sa muži vzdávajú bez boja , ženy padajú do zajatia a deti do otroctva.

16.10.2017

Pred rokmi som písal reportáž z južných Čiech, o praktikách s vodou i odpadovou v nekalých rukách jedného rakúskeho sociálneho demokrata. Nedalo sa dopriať očiam i sluchu odpočinku pri chlapíkovi, viac »

obama

Obama aj Bush nepriamo kritizovali svojho následníka v úrade, Donalda Trumpa

20.10.2017 12:24

Bývalý americký prezident Barack Obama sa vo štvrtok prvýkrát od odchodu z Bieleho domu objavil na verejnej politickej scéne.

barcelona referendum katalansko

Madrid pri obmedzení autonómie Katalánska zrejme prevezme políciu

20.10.2017 12:17

Španielska vláda zrejme v rámci obmedzení autonómie Katalánska prevezme velenie katalánskej polície. Povedal to v piatok člen vedenia vládnej Ľudovej strany Fernando Martínez-Maille.

robot v automobilke

Roboty nasadzuje každá piata slovenská firma

20.10.2017 12:00

Ťažkú manuálnu robotu môžu aj na Slovensku už o dvadsať rokov vykonávať len stroje.

nafta, benzín, ropa

Dopyt po rope čoskoro prekročí 100 miliónov barelov denne

20.10.2017 11:41

Celosvetový dopyt po rope do roku 2020 prekročí 100 miliónov barelov denne. Predpovedal to generálny tajomník kartelu OPEC Mohammed Barkindo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,022
Celková čítanosť: 5733168x
Priemerná čítanosť článkov: 5610x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy