Založ si blog

Hra mačky s myšou.

„Hovoril si mi, že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Otázky svojho syna milujem, padajú znenazdajky rozmerom nepoznaného smädu, ktorému nepomôže ani voda najväčšieho jazera. Naše cesty za neznámym majú povahu slimáka, no malé, ako si samo hovorí, by ich dnes najradšej vymenilo za akýsi urýchľovač. Dnes však hlava nebola plná ohňa. Chladný dážď síce bral zemi suchosť, vzduch vlhol, no márna snaha. Oheň horel mladým plamienkom nedočkavosti živenej dlhé týždne legendou o strašidelnom dome.

„Mňauuu“…pripomínal sa malý kocúr. Nebol to protest voči kvapkám, ktoré mu zmáčali kožuštek. Radosť kocúrika súperila s narastajúcou hustotou kvapiek. Nakukoval do každého domu a robil si poznámky o mladých mačkách, ktorým už na jar bude vyzváňať milostným zvončekom.

„Veľká časť živočíchov trávi svoj život mučením a požieraním iných živočíchov“, zvýšil som hlas, lebo na listy stromov búchali milióny malých kvapiek, bubnov.

„Fascinujú ma strašidlá“, zrýchlilo krok chlapča, no vzápätí zatiahlo ročnú brzdu a uprelo spýtavé oči aby vyhŕklo…“aj človek“ ?

„Už som ti tú legendu rozprával veľakrát“, zaprotestoval môj hlas, lebo dážď čoraz viac menil teplo a pocit sucha na vlhkosť a chlad a do tepla bolo ešte ďaleko.

„Rád vymýšľaš , skús“, neodbytne súrilo chlapča.

Hore v kopcoch , nad kameňolomom, je sídlisko z doby bronzovej, ktoré je o 2.500 rokov staršie, ako obdobie, v ktorom žil slávny grécky filozóf Empedokles z Akragantu. Nielenže pomenoval štyri elementy – Oheň, Zem, Vzduch, Voda – ale dokázal, že všetko okolo nás dáva do pohybu sila zjednocujúca a oddeľujúca. Dal im aj mená. Láska a nenávisť.

„Rozprával si, že kedysi dávno v dome záhadne zomreli muž a žena“, položilo chlapča otázku a strčilo premočeného kocúra pod vetrovku.

Muž a žena, ktorý si kúpili dom prišli s láskou a rokmi jej menili tvár na nenávisť. Teplo vystriedalo sucho, ktoré sa menilo na chlad a vlhko a natoľko zmenilo oboch, že cestu k teplu už nikdy nenašli.

„Zaujímavé“, vyhodnotilo chlapča a potom prišlo s nevinnou úvahou.

„Zostali v dome strašidlá a mňa by zaujímalo, či sú to strašidlá láskavé alebo nenávistné“.

Sme na mieste oznámil som , aby som sa vyhol omylu v strašidlách. Obe brány do dvora boli zabezpečené hrubou reťazou. Okná domu boli mdlé, komín pripomínal štrbavého starčeka a záhrada bola upravovaná lesnou zverou.

„Mňauuu“, ozval sa kocúrik, ktorý spod vetrovky nič nevidel.

Chlapča ho položilo na zem. Kocúr si najprv nedôverčivo prezeral okolie a striasal chlad vody. Pozrel na dom, nahrbil sa, bol by som prisahal, že dokázal aj mokrú ulízanú srsť na zlomok sekundy naježiť. Zaprskal, ako keď stretne kocúr soka a dal sa na útek.

„Čo naháňa“ ? nechápalo chlapča.

Jeho naháňajú. Mačky na rozdiel od človeka majú šiesty zmysel, ktorý ich varuje pred hroziacim nebezpečenstvom. Takže teraz ti môžem s istotou povedať, že v dome zostali strašidlá nenávisti.

„Takže“ ? položilo chlapča otázku pomaly akoby kopírovala jeho váhavo cúvajúce nohy.

Na začiatku cesty si mi povedal,…„že človek by sa mal o prírodu starať a nie napodobňovať“.

Odpoviem ti legendou o Empédoklesovi, ktorý na konci svojho života dospel k presvedčeniu o svojej schopnosti Boha. Vrhol sa do kráteru sopky Etny, aby vytvoril legendu o svojich nadprirodzených schopnostiach. Sopka však jeho úmysel prekukla a „vyvrhla“ jednu jeho sandálu.

„Si strašný výmyselník, taťo“…zachichotalo sa chlapča, pretože pochopilo.

„Nechajme myš mačke“ !

O Tých, ktorí disponujú schopnosťou múdrosti, no prijali pozíciu Komparzu v komédií Hlupákov.

27.06.2017

Čo ti na živote na Slovensku najviac prekáža ? Nedostatok polárnych medveďov, žiadne oceánske prístavy a ani jedna skurvená pyramída! ANI JEDNA! (Bobo Bobo) Súhlasím, lebo pri červenom manipulátorovi, viac »

Kaliňák vie, kto je Gorila, no za 11 rokov nič nevyšetril. Kaliňák vedel, kto sú fašisti Kotlebu a predsa ich povolil.

23.06.2017

Článok vyradený súdruhom ministrom Kaliňákom ! Potomok fašistu, Ján Čarnogurský tvrdí, že protestujúci študenti proti korupcií sú „zradcovia Slovenska a gadžovia“. Potomok Mr.Čističa viac »

Už si dosť starý na to aby si vedel že komunizmus nebol nikde na svete.

22.06.2017

Prečítal som si včera pod blogom na debate Pravda. Dobrá správa po štyridsať plus 27 rokov. Dobrá, že aj vyznávačom najväčšieho podvodu v dejinách ľudstva konečne dokvapkáva. Včera najzbytočnejšia viac »

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Pôvod nového počítačového vírusu nie je známy, má vraj šíriť chaos

28.06.2017 12:31

Kybernetickí experti špekulujú o pôvode škodlivého softvéru. Kto za útokom stál, ešte nie je známe.

Gazprom, plyn, Rusko

Gazprom zvažuje odchod z Turecka

28.06.2017 12:25

Ruský plynárenský gigant Gazprom sa rozhoduje, či sa nestiahne z tureckého trhu, kde má viaceré firmy. Zostal by len dodávateľom zemného plynu.

prezervatív, HIV, AIDS

Vlani sa na Slovensku objavilo rekordných 87 nových prípadov nákazy HIV

28.06.2017 12:17

Päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

Glastonbury, corbyn

Britský expert: Corbyn teraz musí zvládnuť parlament

28.06.2017 12:00

"Britská vláda síce má na svojej strane väčšinu, ale predsa len v Dolnej snemovni nemá výraznú prevahu. Líder labouristov Jeremy Corbyn musí ukázať, že dokáže viesť efektívnu opozičnú politiku,“ povedal pre Pravdu expert na britskú politiku Peter Snowdon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 971
Celková čítanosť: 5397129x
Priemerná čítanosť článkov: 5558x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy