Založ si blog

Slovensko, krajina robotníkov, skorumpovaných politikov a úradníkov, ktorí si namýšľajú, že ostatní sú idioti !

Nenamýšľajú !

Politici majú pravdu. Na Slovensku žije osobitný druh človeka, ktorému je možné bez obáv zodrať kožu a on ešte jednou zámkou navyše uzamkne svoje pokušenie nemlčať.

Čítam poryvy zobúdzajuceho sa svedomia časti spoločnosti, rastúcu nespokojnosť ba aj výzvy na zásadnú zmenu. Oprávnené. Ich obsah ma vedie k zásadnej otázke :

Naozaj neexistuje niečo, ako spoločenské oslobodenie ?

Samozrejme že jestvuje, no má jedinú prekážku. Pre množstvo Slovákov neprekonateľnú.

Oslobodiť sa od potreby patriť k stádu.

Môžem s určitosťou povedať, že ak by Gustave Le Bon písal dnes , po 116 rokoch , novú „Psychológiu Davu“ napísal by ju z prostredia Slovenska. A dal by jej iba jednu kapitolu – „Jasajúci dav“.

Pred pár dňami som sa vrátil zo Švédska. Zmyslom tejto cesty bol – Etický kódex spoločnosti Skanska.

„Sme pyšní na praktické postupy etického podnikania, ktoré sme zaviedli v našej skupine. Netolerujeme korupciu, uplácanie, porušovanie pravidiel férovej hospodárskej súťaže“. (napríklad Dan Ťok, generálny riaditeľ Skanska a.s. vo videu – http://aktualne.centrum.cz/video/?id=421584).

List, ktorý som následne dostal, je z Národnej diaľničnej spoločnosti, č.j. 25197/1700/2008 s dátumom 30.6.2008 bol adresovaný Zduženiu Taisei – Skanska DS. Má povahu žiadosti o vydanie bezdôvodného obohatenia o sumu vo výške 409.577.272 Sk plus DPH. V závere NDS vyzýva adresáta, aby obrovské finančné zdroje vrátil na účet NDS do 14 dní. Celé znenie listu mám k dispozícií, aby si každý mohol vložiť „nie tri prsty do rany“, ale obe ruky aj s nohami.

Koncom augusta tohto roku odsúhlasilo Ministerstvo dopravy 20 miliónov eur pre Skanská a.s a to napriek tomu, že by v prípadnom súdnom spore bolo úspešné. „Odškodné“ na už dávno spojazdnený tunel Sitina. Ukazuje sa, že nová tradícia – „postav TUNEL Slovákom“ – je mimoriadne dobrý biznis.

Zrekapitulujme.

Združenie Taisei – Skanska do dnešného dňa nielenže nevrátilo viac ako pol miliardy Sk a otvorene sa smeje neschopnému štátu s názvom Slovenská republika, ono dostalo ešte väčšie odškodné pred pár týždňami.

Tunel Sitina v Bratislave, lebo o ňom je reč , začal minister Prokopovič za SDKÚ-DS. Volil cenovo najdrahší možný variant. Cena, čo je model „férovej hospodárskej súťaže“ Skanska – nízku cenu v súťaži dodatkami dostať až na prah premrštenej ceny – stúpla o 20 miliónov eur, bez DPH.

Nominant Smer-SD, minister Vážny, síce vyzval prostredníctvom spomínaného listu Skanska, aby vrátil bezdôvodné obohatenie, ale tam celá jeho aktivita aj skončila.

Minister Fígeľ, nominant KDH sa ukázal, ako najakčnejší. Nielenže nepožadoval vrátenie bezdôvodného obohatenia sa, on Skanska „odškodnil“ o 20 miliónov eur. Dobre informovaný zdroj z prostredia ministra Figeľa tvrdí, že 20 miliónov eur vyplatených v auguste tohto roku je akousi formou „odškodnenia“ Skanska za neúspech v najdlhšie vedenom verejnom obstarávaní – “Modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom Púchov” za neuveriteľných 296.125.00 eur.

„Odškodnenie“ pre Skanska v tendri, kde je už vedené trestné stíhanie za zločin machinácie s verejným obstarávaním. Za podozrenie z falšovania odborných referencií. Za prapodivné ocenenie 1 000 povinných položiek nulovou cenou, ktoré potom dáva dobrý základ pre nové „odškodnenie.

„Odškodnenie“ pre Švédov a Čechov, ktoré si „vymodlil“ Prezident poradcov ministra Fígeľa, Marián Kolník. Ten Marián Kolník, ktorý je členom Nadácie Prameň vedenej Máriou Figeľovou a kde im spoločnosť robí napríklad aj bývalý primátor mesta Bratislavy Ing. Andrej Ďurkovský.

„Odškodnenie“ pre Skanska, kde boli s najväčšou mierou istoty použité manipulačné metódy New Age.

Ak sú z prostredia blízkeho ministrovi Figeľovi tieto informácie pravdivé , potom zákonite vyvstávajú tri otázky.

Sú tieto obrovské finančné zdroje vyplatené ako „odškodné“ pre Skanska, ale ich časť má ísť do pokladne KDH na náklady predčasných parlamentných volieb 2012 ?

Prečo KDH, v procese prijatia zmluvy o „Výhrade svedomia“ s Vatikánom neusiluje tiež aj o zrušenie siedmeho Božieho prikázania – Nepokradneš ! – s udelením výnimky pre Slovensko ? Deväť Božích prikázaní. Má to logiku. Ak na Slovensku nikomu nechýba 20 miliónov eur, potom zaručene nebude nikomu prekážať strata jedného Božieho prikázania.

V tomto kontexte je potom nezvyčajná aktivita zakladateľa KDH Jána Čarnogurského oveľa priezračnejšia. Mocenské spojenie, po ktorom Čarnogurský volá – Smer-SD a KDH – by po krátkom čase doplnilo Desatoro o nové prikázanie iba pre Slovensko v podobe – „Neuväzníš mocensky blížneho svojho“. Aktivita zakladateľa KDH pretavená do reality dňa nepoznaným precedensom Jána Figeľa, ktorý nedávno otváral R1 – Nitra – Banská Bystrica – v spoločnosti pánov Fica a Vážneho zo Smer-SD.

Poslednou, zovšeobecňujúcou, je otázka kladená pánu ministrovi Jánovi Figeľovi.

Naozaj je pravdou, že ste vyzvali vplyvných ľudí z rezortu dopravy, aby boli nápomocní aktivitám pána Kolníka v tendri  “Modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom Púchov” za neuveriteľných 296.125.00 eur ? Aktivitám lobovania, ktoré sú na hony vzdialené zákonu o verejnom obstarávaní.

Aktivitám, ktoré sú dnes v pozornosti záujmu Útvaru boja s organizovanou kriminalitou, ktoré vedie trestné stíhanie vo veci podozrenia zo zločinu manipulácie týmto verejným obstarávaním.

Potom treba vysloviť otázku – ako je to s dodržiavaním Hlavného prikázania – miluj blížneho svojho ?

Dôvod je prostý.

Je tu prítomný rozsudok Krajského súdu  2S 366/10-352 z 28.09.2011, ktorým súd zrušil rozhodnutie UVO z dôvodu prítomnosti viacerých závažných pochybení. Ak napriek tejto právnej prekážke sa z prostredia blízkeho ministrovi vyvíja nátlak na Ing.V.Ľuptáka, generálneho riaditeľa ŽSR uzavrieť zmluvu so Skanska , potom je vystavovaný hrozbe možného trestného stíhania, ako člen zločineckej skupiny.

Rozumiem. Je tu skúsenosť, kedy sa „istými aktivitami“ z čias ministra za KDH  Vladimíra Palka „vyvinil“ račiansky starosta Bielik, je tu skúsenosť podobného charakteru v kauzách bývalého člena KDH a exprimátora Bratislavy Andreja Ďurkovského uhraných do podoby beztrestnosti.

Pred mesiacom upozornil minister Ivan Mikloš na hrozbu, že do štátneho rozpočtu nepritečú príjmy vo výške 500 až 600 miliónov eur a rozpočet sa tak ocitá v ohrození.

Iba v tomto prípade ide o  20 miliónov eur, ktoré má nálepku – bezdôvodné obohatenie – a mohli by byť súčasťou budúcoročného rozpočtu. Je to zhruba 4 percenta toho, čo súčasná vláda potrebuje pre budúci rok „nájsť“.

Som ochotný, iba na etickom princípe ( bez nároku na odmenu ) dať vláde rovnaký návod, ako v prípade Skanska, kde je zvyšných 480 až 580 miliónov eur.

Mám však také divné tušenie, že pre mnohých by to bolo veľmi bolestivé zistenie.

Po SaS je tu KDH, ktoré napĺňa hrozbu straty tváre na pravej strane politického spektra.

PS: Až 93,3 percenta občanov žiada, aby politici a úradníci štátu niesli osobnú zodpovednosť za predraženia tendrov, za netransparentnosť, za korupciu.(Prieskum Pólis). Žiada, pretože prieskum je anonymný a tam sa strach stráca.

Pán poslanec KDH Radoslav Procházka, kde sa stratila vaša legislatívna aktivita v podobe snahy prijať zákon o zodpovednosti politikov a úradníkov ?

 

 

 

Je nejaká špinavosť, kde by ste pán Kaliňák neboli ? Nové 4 milióny do kešene na „upratovanie“.

27.07.2017

Sú nejaké drahé hodinky, súdruh predseda Smer-SD, ktoré majú schopnosť odtikať tie povestné tri sekundy, kedy bude každý odvolaný ? Hovorím o firme Forest. Tá včera iba upratovala a dnes viac »

O uväznení Mečiara rozhodovali slovenskí miliardári dávno predtým ako budú súdy od Harabína dnes.

25.07.2017

Ukážte mi jedného ponovembrového slovenského miliardára vyklíčeného bez semena zodpovednosti a poctivosti ako podnikateľ Baťa, miliardára ktorému bolo darované bohatstvo ľudí privatizáciou, viac »

Už aj Smer-SD má svojho Fruniho a BMG Invest a desaťtisíce poškodených klientov.

22.07.2017

Smer-SD si v baniach uhľobaróna zriadil ilegálne legálnu Alobalovú baliareň jednej miliardy eur, no zriadiť si Alobalovú dielničku v Národnej banke Slovenska vypovedá o politickom hulvátstve viac »

Charlie Gard

Smrteľne chorého britského chlapčeka prevezú do hospicu, rozhodol sudca

27.07.2017 21:15

Sudca o presune nevyliečiteľne chorého Charlieho rozhodol po tom, čo sa rodičia a nemocnica nedohodli, kde a ako 11-mesačné dieťa strávi svoje posledné dni.

cesta, r2, kamene

Padajúce kamene vystrašili aj vodičov na R2 pri Zvolene

27.07.2017 20:00

Komplikácií v doprave sa po vodičoch jazdiacich pod Strečnom dočkali aj šoféri na rýchlostnej ceste R2 pri Zvolene, ktorej časť úseku je neprejazdná.

Vladimir Putin, Krym, Rusko, Ukrajina,

Putin: Rusko je zdržanlivé voči USA, ale trpezlivosť má svoje medze

27.07.2017 19:12

Rusko reaguje na akcie USA zdržanlivo, ale v určitej chvíli už nebude možné hrubé konanie ďalej trpieť. Uviedol ruský prezident Putin ohľadom možnej reakcie na sankcie USA.

MV SR: Vládny Airbus A319

Zraneného mladíka privezie domov z Grécka vládny špeciál

27.07.2017 19:00

Prvý pobyt Michala pri mori v Grécku sa neskončil šťastne. Po operácii leží tri týždne v nemocnici a dýchajú za neho prístroje. Minister vnútra Kaliňák ponúkol na prevoz špeciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 980
Celková čítanosť: 5487529x
Priemerná čítanosť článkov: 5600x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy