Založ si blog

Dostane Penta 750 miliónov eur za ušlý „zisk“ v zdravotníctve ?

„Národná rada vedie desiatku súdnych sporov za 960 miliónov eur. Najviac, až 750 miliónov eur žiadajú majitelia poisťovne Dôvera, ktorú ovláda investičná skupina Penta. Tvrdia, že ich poškodil zákaz zisku, čo presadila vláda Róberta Fica (Smer-SD)“.

Toľko strohá správa v jednom z mienkotvorných denníkov.

Človeku, ktorý si prečíta dejiny ľudstva s pretekajúcím pohárom násilia, vojen krvi a bezduchých tiel obetí i materiálnych škôd, sotva skrsne myšlienka, že ľudské správanie sa je riadené rozumom alebo dokonca zodpovednosťou vyššieho princípu mravného. Ten rozmer zodpovednej morálky, ktorá obnovuje rovnováhu medzi zabíjaním a vrodenou zábranou vraždiť.

Kain bol prvým človekom, ktorý v okamihu dokonania spoznal rozmer hrôzy svojho činu. Človek zabije svojho brata v presvedčení, že to urobil „v záujme“ najvyššieho. Papuánci v Novej Guineji na svojich krvavých výpravách získavajú mužské hlavy. Iba ojedinele sa medzi „trofejami“ ocitne hlava starej ženy či dieťaťa.

Obraz známej dvojtvárnosti. To je Janusova hlava človeka. Človeka bez sociálnej obrannej reakcie, človeka inštinktového mrzáka.

Krvavá niť ťahajúca sa od prvej chvíle, v ktorej strom poznania vystavil na obdiv svoje ovocie pokušeniu a chúťkam človeka.

V „Minútových nezmysloch“ opisuje de Mello príhodu Majstra.

…“uvidel svoju ženu stojacu nad postieľkou a v nej ich prvé dieťa. Ticho pozoroval, ako hľadí na spiace nemluvňa. V jej tvári videl údiv. Obraz ho dojal k slzám a po špičkách sa k nej priblížil, objal ju okolo pásu a pošepkal“ :

„Viem presne, čo cítiš, drahá“.

„Jeho žena sa strhla zo zádumčivosti a vyhŕkla“ :

„Áno. Za nič na svete nepochopím, ako za takúto postieľku môže niekto pýtať 300 babiek“.

Prečo vám rozprávam príbeh Majstra starý 5.000 rokov ?

Lebo je to obraz nás samých, obraz jednotlivcov z ktorých je vyskladaná naša spoločnosť. Karikatúra s kontúrami konšpirujúcich kmínov, felčiarov i ranhojičov. Smiešnosť , v ktorej dominujúcim je zisk, znova zisk a na jeho konci je nič iné, ako zisk. Kdesi v tom virvare panoptika starých bazárov sa potáca človek. Zdravý, chorý i človiečik treštiaci zrakom na ruku s pomazaním. Tým posledným. A s ním Lekári, ktorí neodišli od lôžok svojich detských pacientov. Lekári, ktorí dávali nádej aj tváram, ktoré poznačil čas i prežité.

A na bazár našej spoločnosti z výšav hľadeli tí, ktorí s nonšalantnosťou starých kasárov Starého mesta Pražského počítali lup. Zdravotné poisťovne. Farmaceutické firmy.

Lúpežiacich bolo viac.

Biele plášte, kde človek pri prítomnosti vysokého intelektu predpokladá, že prehliadnu hru načasovaných záujmov. Že odborový predák spláca „diablov“ groš činom veľmi blízkym známemu „posudku“ – lekárskemu – ako to bolo a je v kauze Malinová. Biele plášte, čo vkročili na javisko komédie, aby dodnes nepochopili, že sa stali komparzistami nechutnej politickej hry.

Biele plášte prehrali svoj zápas – potrebný – pretože neprekukli „krivosť“ odborárskeho „vodcu“ a dodávali jeho osobnému záväzku minulosti podobu legálnosti.

Biele plášte prehrali však svoj zápas hlavne tým, že prvýkrát v novodobej histórií mohli zlomiť moc do nutnosti urobiť zásadné reformné kroky, ktoré by sledovali jedinú rovnicu. Pacient – lekár – z ktorej by neodtekali peniaze do zisku. Do nutnosti nielen oceniť spoločenský významné poslanie Lekárov a zdravotníckeho personálu, ale aj pozdvihnúť úroveň podmienok poskytovaných služieb i ich kvalitu.

Tak akurát sa predstiera záujem o zdravie občanov. Tak akurát sa moc nečinne prizerá, ako finančné zdroje určené na zdravie ľudí sa strácajú k „mužom, ktorých nie je možné vidieť“.

Tak akurát sa predstiera nedostatok peňazí v zdravotníctve, aby bol dôvod na vyššie odvody.

Tak akurát sa “štrajkuje” v “mene” zdravotníkov a ich platov.

Tak akurát !…písal som pred rokom.

Pred polrokom boli v HN uverejnené výsledky zdravotného stavu občanov Slovenska. Patríme medzi najhoršie krajiny OECD, kde dominuje nízky vek dožitia, slabá zdravotná starostlivosť aj nezdravý pocit ľudí.

A tak si pripomeňme platný fundament.

„Po celý čas moderných dejín vždy platilo, že zlepšenie verejného zdravotníctva urýchlilo hospodársky rozvoj“. (J.D. Sachs, Verejné zdravotníctvo proti chudobe).

Po novembri 1989 bolo 14 ministrov zdravotníctva.  Ani jeden z nich nepochopil význam posolstva J.D.Sachsa.

Pred pár týždňami bolo Slovensko „takmer v občianskej vojne“ vyvolanej porušením princípov demokracie a práva bývalým ministrom obrany Galkom. Porušil základné ľudské práva niekoľkým jednotlivcom a bol odvolaný. Do dnešného dňa nepochopil, a nielen on, skutočný motív nutnosti ukončiť jeho kariéru bol kdesi inde. V zisku, ktorý on ohrozoval.

Dva mesiace a pár dní iný minister, minister Uhliarik, vyvolal stav blízky stavu vojnovému. Zaťažený „iným poslaním“ predstieral riešenia, aby docielil stav, kedy biele plášte zobrali do rukojemníckej drámy zdravie a životy ľudí. Tých, ktorí si ten cirkus honosne pomenovaný epitetón – zdravotníctvo – platia.

A nič !

Na rozdiel od Galka, ktorý ohrozoval zisk  „mužov, ktorých nemožno vidieť“ minister Uhliarik inej skupine „mužov, ktorých nie je možné vidieť“ zisk chráni a garantuje.

Slepá poslušnosť, ktorej obsahom nie je sociálna obranná reakcia hovorí pre ministra Uhliarika rečou viac ako zrozumiteľnou.

Ak odborársky boss splatil svoje dlžoby za „odmenu“ spred dvoch rokov, bolo by meradlami morálky dvoch tvári Janusa urobiť zadosťučinenie nielen k bielym plášťom rovnou stovkou miliónov, ale aj k poisťovni Dôvera sumou blízkou 750-tím miliónov.

Fakt, že Európa nepozná pojem ziskov spojených s činnosťou zdravotných poisťovni, predsa nemôže byť prekážkou.

Je nejaká špinavosť, kde by ste pán Kaliňák neboli ? Nové 4 milióny do kešene na „upratovanie“.

27.07.2017

Sú nejaké drahé hodinky, súdruh predseda Smer-SD, ktoré majú schopnosť odtikať tie povestné tri sekundy, kedy bude každý odvolaný ? Hovorím o firme Forest. Tá včera iba upratovala a dnes viac »

O uväznení Mečiara rozhodovali slovenskí miliardári dávno predtým ako budú súdy od Harabína dnes.

25.07.2017

Ukážte mi jedného ponovembrového slovenského miliardára vyklíčeného bez semena zodpovednosti a poctivosti ako podnikateľ Baťa, miliardára ktorému bolo darované bohatstvo ľudí privatizáciou, viac »

Už aj Smer-SD má svojho Fruniho a BMG Invest a desaťtisíce poškodených klientov.

22.07.2017

Smer-SD si v baniach uhľobaróna zriadil ilegálne legálnu Alobalovú baliareň jednej miliardy eur, no zriadiť si Alobalovú dielničku v Národnej banke Slovenska vypovedá o politickom hulvátstve viac »

Charlie Gard

Smrteľne chorého britského chlapčeka prevezú do hospicu, rozhodol sudca

27.07.2017 21:15

Sudca o presune nevyliečiteľne chorého Charlieho rozhodol po tom, čo sa rodičia a nemocnica nedohodli, kde a ako 11-mesačné dieťa strávi svoje posledné dni.

cesta, r2, kamene

Padajúce kamene vystrašili aj vodičov na R2 pri Zvolene

27.07.2017 20:00

Komplikácií v doprave sa po vodičoch jazdiacich pod Strečnom dočkali aj šoféri na rýchlostnej ceste R2 pri Zvolene, ktorej časť úseku je neprejazdná.

Vladimir Putin, Krym, Rusko, Ukrajina,

Putin: Rusko je zdržanlivé voči USA, ale trpezlivosť má svoje medze

27.07.2017 19:12

Rusko reaguje na akcie USA zdržanlivo, ale v určitej chvíli už nebude možné hrubé konanie ďalej trpieť. Uviedol ruský prezident Putin ohľadom možnej reakcie na sankcie USA.

MV SR: Vládny Airbus A319

Zraneného mladíka privezie domov z Grécka vládny špeciál

27.07.2017 19:00

Prvý pobyt Michala pri mori v Grécku sa neskončil šťastne. Po operácii leží tri týždne v nemocnici a dýchajú za neho prístroje. Minister vnútra Kaliňák ponúkol na prevoz špeciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 980
Celková čítanosť: 5487509x
Priemerná čítanosť článkov: 5599x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy