Založ si blog

Dostane Penta 750 miliónov eur za ušlý „zisk“ v zdravotníctve ?

„Národná rada vedie desiatku súdnych sporov za 960 miliónov eur. Najviac, až 750 miliónov eur žiadajú majitelia poisťovne Dôvera, ktorú ovláda investičná skupina Penta. Tvrdia, že ich poškodil zákaz zisku, čo presadila vláda Róberta Fica (Smer-SD)“.

Toľko strohá správa v jednom z mienkotvorných denníkov.

Človeku, ktorý si prečíta dejiny ľudstva s pretekajúcím pohárom násilia, vojen krvi a bezduchých tiel obetí i materiálnych škôd, sotva skrsne myšlienka, že ľudské správanie sa je riadené rozumom alebo dokonca zodpovednosťou vyššieho princípu mravného. Ten rozmer zodpovednej morálky, ktorá obnovuje rovnováhu medzi zabíjaním a vrodenou zábranou vraždiť.

Kain bol prvým človekom, ktorý v okamihu dokonania spoznal rozmer hrôzy svojho činu. Človek zabije svojho brata v presvedčení, že to urobil „v záujme“ najvyššieho. Papuánci v Novej Guineji na svojich krvavých výpravách získavajú mužské hlavy. Iba ojedinele sa medzi „trofejami“ ocitne hlava starej ženy či dieťaťa.

Obraz známej dvojtvárnosti. To je Janusova hlava človeka. Človeka bez sociálnej obrannej reakcie, človeka inštinktového mrzáka.

Krvavá niť ťahajúca sa od prvej chvíle, v ktorej strom poznania vystavil na obdiv svoje ovocie pokušeniu a chúťkam človeka.

V „Minútových nezmysloch“ opisuje de Mello príhodu Majstra.

…“uvidel svoju ženu stojacu nad postieľkou a v nej ich prvé dieťa. Ticho pozoroval, ako hľadí na spiace nemluvňa. V jej tvári videl údiv. Obraz ho dojal k slzám a po špičkách sa k nej priblížil, objal ju okolo pásu a pošepkal“ :

„Viem presne, čo cítiš, drahá“.

„Jeho žena sa strhla zo zádumčivosti a vyhŕkla“ :

„Áno. Za nič na svete nepochopím, ako za takúto postieľku môže niekto pýtať 300 babiek“.

Prečo vám rozprávam príbeh Majstra starý 5.000 rokov ?

Lebo je to obraz nás samých, obraz jednotlivcov z ktorých je vyskladaná naša spoločnosť. Karikatúra s kontúrami konšpirujúcich kmínov, felčiarov i ranhojičov. Smiešnosť , v ktorej dominujúcim je zisk, znova zisk a na jeho konci je nič iné, ako zisk. Kdesi v tom virvare panoptika starých bazárov sa potáca človek. Zdravý, chorý i človiečik treštiaci zrakom na ruku s pomazaním. Tým posledným. A s ním Lekári, ktorí neodišli od lôžok svojich detských pacientov. Lekári, ktorí dávali nádej aj tváram, ktoré poznačil čas i prežité.

A na bazár našej spoločnosti z výšav hľadeli tí, ktorí s nonšalantnosťou starých kasárov Starého mesta Pražského počítali lup. Zdravotné poisťovne. Farmaceutické firmy.

Lúpežiacich bolo viac.

Biele plášte, kde človek pri prítomnosti vysokého intelektu predpokladá, že prehliadnu hru načasovaných záujmov. Že odborový predák spláca „diablov“ groš činom veľmi blízkym známemu „posudku“ – lekárskemu – ako to bolo a je v kauze Malinová. Biele plášte, čo vkročili na javisko komédie, aby dodnes nepochopili, že sa stali komparzistami nechutnej politickej hry.

Biele plášte prehrali svoj zápas – potrebný – pretože neprekukli „krivosť“ odborárskeho „vodcu“ a dodávali jeho osobnému záväzku minulosti podobu legálnosti.

Biele plášte prehrali však svoj zápas hlavne tým, že prvýkrát v novodobej histórií mohli zlomiť moc do nutnosti urobiť zásadné reformné kroky, ktoré by sledovali jedinú rovnicu. Pacient – lekár – z ktorej by neodtekali peniaze do zisku. Do nutnosti nielen oceniť spoločenský významné poslanie Lekárov a zdravotníckeho personálu, ale aj pozdvihnúť úroveň podmienok poskytovaných služieb i ich kvalitu.

Tak akurát sa predstiera záujem o zdravie občanov. Tak akurát sa moc nečinne prizerá, ako finančné zdroje určené na zdravie ľudí sa strácajú k „mužom, ktorých nie je možné vidieť“.

Tak akurát sa predstiera nedostatok peňazí v zdravotníctve, aby bol dôvod na vyššie odvody.

Tak akurát sa “štrajkuje” v “mene” zdravotníkov a ich platov.

Tak akurát !…písal som pred rokom.

Pred polrokom boli v HN uverejnené výsledky zdravotného stavu občanov Slovenska. Patríme medzi najhoršie krajiny OECD, kde dominuje nízky vek dožitia, slabá zdravotná starostlivosť aj nezdravý pocit ľudí.

A tak si pripomeňme platný fundament.

„Po celý čas moderných dejín vždy platilo, že zlepšenie verejného zdravotníctva urýchlilo hospodársky rozvoj“. (J.D. Sachs, Verejné zdravotníctvo proti chudobe).

Po novembri 1989 bolo 14 ministrov zdravotníctva.  Ani jeden z nich nepochopil význam posolstva J.D.Sachsa.

Pred pár týždňami bolo Slovensko „takmer v občianskej vojne“ vyvolanej porušením princípov demokracie a práva bývalým ministrom obrany Galkom. Porušil základné ľudské práva niekoľkým jednotlivcom a bol odvolaný. Do dnešného dňa nepochopil, a nielen on, skutočný motív nutnosti ukončiť jeho kariéru bol kdesi inde. V zisku, ktorý on ohrozoval.

Dva mesiace a pár dní iný minister, minister Uhliarik, vyvolal stav blízky stavu vojnovému. Zaťažený „iným poslaním“ predstieral riešenia, aby docielil stav, kedy biele plášte zobrali do rukojemníckej drámy zdravie a životy ľudí. Tých, ktorí si ten cirkus honosne pomenovaný epitetón – zdravotníctvo – platia.

A nič !

Na rozdiel od Galka, ktorý ohrozoval zisk  „mužov, ktorých nemožno vidieť“ minister Uhliarik inej skupine „mužov, ktorých nie je možné vidieť“ zisk chráni a garantuje.

Slepá poslušnosť, ktorej obsahom nie je sociálna obranná reakcia hovorí pre ministra Uhliarika rečou viac ako zrozumiteľnou.

Ak odborársky boss splatil svoje dlžoby za „odmenu“ spred dvoch rokov, bolo by meradlami morálky dvoch tvári Janusa urobiť zadosťučinenie nielen k bielym plášťom rovnou stovkou miliónov, ale aj k poisťovni Dôvera sumou blízkou 750-tím miliónov.

Fakt, že Európa nepozná pojem ziskov spojených s činnosťou zdravotných poisťovni, predsa nemôže byť prekážkou.

Poslanec parlamentu za Smer-SD, Ľuboš Bláha, zaútočil na Úrad vlády s cieľom zastreliť zradcu Róberta Fica.

19.11.2017

"Áno, popravovali sme, popravujeme a budeme popravovať!" ("Sí, hemos fusilado, fusilamos y seguiremos fusilando!") Vypisoval poslanec Smer-SD na kapitalistickej sociálnej sieti na obranu tých, čo viac »

Píšem ti Faktúru, komunista. Na 42 miliárd a 388 miliónov eur.

17.11.2017

Píšem ti Faktúru, komunista. Na 42 miliárd a 388 miliónov eur. Na 7 593 eur na každého človeka žijúceho na Slovensku. To je DLH, ktorý si vytrovil za 11 rokov v pozícií, kedy oligarchovia viac »

Andrejovi Dankovi – Slovensko nie je Lesostav Revúca, aby ho priviedol do ruín a dlžôb, ako jeho otec.

16.11.2017

Slovensko a jeho občania – okrem darebákov eštebákov a komunistov registrovaných v SNS – odmietajú osud Lesostavu Revúca. Privatizácie na barbarský spôsob otca Andreja Danka. Privatizácie, viac »

bukamal, syria

Sýrska armáda dobyla poslednú baštu Islamského štátu

19.11.2017 20:22

Velenie armády vyhlásilo mesto za oslobodené už 9. novembra, nebolo tomu však tak.

potraviny, nakupovanie, obchod, potravina

Poráža pri potravinách kvalita cenu?

19.11.2017 20:00

Slovensko roku 2017 žije životom, aký si ľudia v roku 1989 nevedeli predstaviť.

Líbya, utečenci

Líbya prešetrí predaj migrantov do otroctva

19.11.2017 18:39

Americká televízia CNN zdokumentovala dražby migrantov v Líbyi. Muži sa predávajú za 1200 líbyjských dinárov (asi 340 eur).

danko

Danko: Zamýšľam sa, či sankcie proti Rusku fungujú

19.11.2017 18:00

Za každou vetou svojho prejavu v ruskej Štátnej dume si predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko stojí a varuje pred čierno-bielym videním sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,043
Celková čítanosť: 5815149x
Priemerná čítanosť článkov: 5575x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy