Založ si blog

Pán minister Mikloš. Je na čase odísť z politiky.

Zabíjanie nie je ani pre kanibala ľahké. Iba Asmati sa jedia navzájom s pocitom šťastia. Sú jediní čo so znížením rozmeru súcitu odbúrali zo svojho života trápenie. Hryzovisko.

“Verejný sektor, vrátane zdravotníctva, sociálneho systému, verejná správa ako taká, je jednoducho neudržateľný. Tam pripravíme zásadnú zmenu reorganizácie, reštrukturalizácie, zníženia nákladov,” avizoval včera Ivan Mikloš.

Neboli to občania, ktorí priviedli nevídaný rozvrat verejných financií z obdobia rokov 2006-2010. Neboli to občania , ktorí svojim pachtením sa po nadrozmernom osobnom prospechu v podmienkach politiky a bezbrehým plnením záväzkov voči sponzorom, doviedli štát k nepoznanému zadlženiu.

Boli to politici.

A tak imperatívom dneška je radikálna reforma štátu a ešte radikálnejšia reforma rozsahu poskytovaných služieb verejnej povahy. Napísal som na jar, rovnako, ako v roku 2004.

Pre spoločnosť je viac ako zlé, ak sa občania klamú navzájom, aby si vytvárali vlastné neopodstatnené výhody vzorom odkukaným zo života politického hmyzu. Sveta zaplieneného jedným druhom. Scarabeusom, ľudovo povedané hovniválom.

„Súcemu nie je nemý tento svet“ ! Vkladá tieto slova Goethe svojmu Faustovi.

Zdatnosť i rozmer štátnika málokto očakával od Róberta Fica, ktorému hrôzu v očiach, krátko po voľbách, privial guvernér NBS, pán Šramko.

O to väčší rozmer sklamania prežíval a prežíva pravicový volič.

Po minuloročných voľbách očakával jediné.

Že pravica si spomenie na svoje reformné úsilie a dosiahnuté výsledky z rokov 2002 – 2006. Že pravica pochopí rozmer bremena, ktoré tu zanechala nezodpovedná politika Fica a jeho súdruhov a nájde riešenia mimo záťaže občanov Slovenska.

Že to bude pravica, ktorá dokáže nanovo posunúť Slovensko k bránam ekonomický vyspelej Európy.

Že to bude pravica, ktorá naplno rozvinie priestor pre úctu k schopnostiam jednotlivca a súkromnému vlastníctvu.

Že to bude pravica, ktorá premení moc na efektívne inštitúty štátu. Že z pohľadu efektívnosti ekonomiky je životnou nevyhnutnosťou zredukovať jeho úlohy. Jeho rozmer služieb verejnej povahy. Že nie silný štát, ale rozsah jeho aktivít bude určujúcim faktorom úrovne ekonomického rast s cieľom zmeniť čísla nezamestnanosti.

Že sa nebude vybíjať v nezmyselnostiach tak vypuklých v okolí Sulíka. Že nebude vyhľadávať každú jednu možnosť vystavovať premiérku vlády konfrontácií s veternými mlynmi.

Poznanie ministra Mikloša prichádza neskoro.

Čítajme veľkého nemeckého básnika – Friedricha Schillera – s pocitom, že dnes sa rozhoduje, ktorou „krížnou cestou“ sa Slovensko a jeho nádherní ľudia vydajú.

„Rád poslúžim priateľovi, bohužiaľ to robím z náklonnosti k nemu. Napriek tomu niekedy mám pocit, že nie som cnostný“.

Dozrel čas pre politiku cnosti !

Vycúvajme z tejto slepej uličky, kde ovocie popularity zberajú iba tí politici, ktorí nedokážu riešiť otázky prítomnosti. Otázky vlastných aktivít národa na poli kultúry národa, ekonomiky, vedy alebo športu. Otázky, ktorými sa zapisujeme do vedomia ľudskej spoločnosti.

Dnes, tak ako včera,  útrpne sledujeme iba pokusy, ktoré sú uši trhajucím alarmom.

Veľká časť Slovenska sa hanbí za seba a svoju frustráciu personifikuje s verejne známou osobou, aby dokázala potlačiť pocit viny.

Preto je naším “národným športom” otočená hlava do minulosti, aby prehliadala prítomnosť a nebola nútená myslieť na budúcnosť.

Hlava otočená do minulosti.

Hlavá nemá.

Neverím, že nemota patrí k základom dokonalosti.

 

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556395x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy