Založ si blog

Slovensko, krajina premrhaných šancí, krajina Obsmrdáčov a ich Gorily.

Mnoho ľudí v tejto krajine sa dostalo oveľa ďalej, ako mohli, pretože si niekto iný myslel, že práve oni sú tí, čo môžu. Boli uvádzaní za zvukov zimomravých kľúčov v ešte strachom roztrasených rukách a dychtiacich čistých duší ako múdrosť nového života. Nohavice však odmietli rásť s jeho majiteľom rovnomernou rýchlosťou, akou múdrosť strácala na vážnosti zato oťažievala reštituovaným majetkom.

Úvodné dejstvo dávalo náznaky, že po dlhých desaťročiach neslobody, okupantského ponižovania a morbidity bude to človek, ktorý sa do školských učebníc dostane ako symbol dôvtipu a usilovnosti. Po ďalších dvoch desaťročiach , hádam aj riadením Božím, sa hrádze prevalili. Človek voľkajúci si v pavučinách ponaučení dejín by očakával tajomnú ženu a jej ruku, ktorá riadi svet. Ak už nie Evu, potom aj Jana s Arcu by prišla vhod. Gorila a jej Obsmrdáči, ako jediní poznali tajomstvo komnát moci. Na ženu pri podvodoch a machináciách sa spoľahnúť nikdy nedalo.

Prišla však Gorila , aby nás vyviedla z omylu, že tajomní primáti neexistujú.

A tak, ako to pri revolúciách býva, aj pri zinscenovaných, prví pri koni moci boli tí, čo svojim Obsmrdáčom pridržali strmeň, aby nadlho zostali v pamäti. Ani my sme neustriehli, aby Jozefa tesára nevytesnili kreatúry Josepha Fouchého.

Do času, kedy mnohým nadšenie vytesnila ľahostajnosť pocitu, že navždy stratili svoju stopu života, vstupovali „cézaropapi“ , figúry Dominika Tatarku. Tí, čo sa tvárili, tí čo predstierali, že vládnu.

Najprv vysadili na koňa Bláznomoru „pravdu a lásku“ a hnali ju svetom s poslaním zvíťaziť na lžou a nenávisťou. Aj kôň Václava, po nociach keď osamel, padal od smiechu do konského snenia o svojom zaslúženom obroku.

Umenie improvizácie začalo naberať na pare v momente, len čo nás do „samostatnosti“ dokopali bratia a sestry a pri borovičke a bryndzových haluškách Františka Mikloška sme od Vladimíra Mečiara počuli nepoznanú novinu.

„Správa vecí verejných sa k nám vrátila“ ! Ospravedlnením slovenskej mutácie Bláznomoru nemôžu byť ani dohady, čoho bolo viac. Borovičky, či halušiek.

Pasienky sa otriasali v základoch a odpútavali pozornosť, aby Gorily umiestnili „Stôl“, na ktorom sa vždy, ak to bolo potrebné, našlo čosi užitočné z minulosti, a aby tak otvorili sebe, stredoeurópskemu druhu Goríl s  chápadlami suchozemskej chobotnice, cestu k bohatstvu.

Rúcho pokoja ovládlo myseľ Bláznomorcov v čakaní na druhé Švajčiarsko a ani výmena sveta človeka v podobe podávania si rúk za svet, v ktorom si „končatiny“ podávali pištole nenarušilo dokonalý svet ilúzií inštalovaný Gorilou.

Koráb hojnosti Gorily sa pokojne plavil „vodami“ bláznomoru aj keď prišlo striedanie, ktoré predsa len ukázalo cestu možnosti vysadiť Gorilu na opustený ostrov a dať jej možnosť hľadania duchovného rozmeru života. Bláznomorci sa jej zľakli a sen sa vytratil.

Gorila rýchlo pochopila, že starý je už pristarý na „poctivé“ podvádzanie dospelých a komédiu preobsadila.

Nový šéfkuchár a jeho nový jedálny lístok. Estrády a široká bezbrehá publicita nulovej politiky. Bez borovičky a bryndzových halušiek zato oveľa hlasnejším rykom nadšenia nad výmenou „druhého Švajčiarska“ za „sociálny štát“. Neviniatka Goríl odvážne vstupovali na vyblýskané paluby jácht, aby dlhý čas hľadali cestovný lístok.

Ukázalo sa, že Gorila má zmysel pre humor. Už sa nevyžadovalo mať kvality virtuóza moci, už postačovalo iba vzbudzovať dojem jej údajnej prítomnosti. Imitácia nafúkanosti, v ktorej strach prichádzal na záver.

Gorilu čaká vyšetrovanie a pes sa vydal hľadať vlastnú búdu.

„Na kone, Bláznomorci“ !

„Ideme hľadať pravdu a lásku, ktorá zvíťazí nad lžou a nenávisťou“.

A cestou vám budem dookola rozprávať repliku Samuela Johnsona z jeho hry od Garricka:

„Zákony drámy sú dané jeho publikom

a my, ktorí žijeme,

aby sme utešovali,

musíme utešovať,

aby sme žili“.

 

 

O Tých, ktorí disponujú schopnosťou múdrosti, no prijali pozíciu Komparzu v komédií Hlupákov.

27.06.2017

Čo ti na živote na Slovensku najviac prekáža ? Nedostatok polárnych medveďov, žiadne oceánske prístavy a ani jedna skurvená pyramída! ANI JEDNA! (Bobo Bobo) Súhlasím, lebo pri červenom manipulátorovi, viac »

Kaliňák vie, kto je Gorila, no za 11 rokov nič nevyšetril. Kaliňák vedel, kto sú fašisti Kotlebu a predsa ich povolil.

23.06.2017

Článok vyradený súdruhom ministrom Kaliňákom ! Potomok fašistu, Ján Čarnogurský tvrdí, že protestujúci študenti proti korupcií sú „zradcovia Slovenska a gadžovia“. Potomok Mr.Čističa viac »

Už si dosť starý na to aby si vedel že komunizmus nebol nikde na svete.

22.06.2017

Prečítal som si včera pod blogom na debate Pravda. Dobrá správa po štyridsať plus 27 rokov. Dobrá, že aj vyznávačom najväčšieho podvodu v dejinách ľudstva konečne dokvapkáva. Včera najzbytočnejšia viac »

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Pôvod nového počítačového vírusu nie je známy, má vraj šíriť chaos

28.06.2017 12:31

Kybernetickí experti špekulujú o pôvode škodlivého softvéru. Kto za útokom stál, ešte nie je známe.

Gazprom, plyn, Rusko

Gazprom zvažuje odchod z Turecka

28.06.2017 12:25

Ruský plynárenský gigant Gazprom sa rozhoduje, či sa nestiahne z tureckého trhu, kde má viaceré firmy. Zostal by len dodávateľom zemného plynu.

prezervatív, HIV, AIDS

Vlani sa na Slovensku objavilo rekordných 87 nových prípadov nákazy HIV

28.06.2017 12:17

Päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

Glastonbury, corbyn

Britský expert: Corbyn teraz musí zvládnuť parlament

28.06.2017 12:00

"Britská vláda síce má na svojej strane väčšinu, ale predsa len v Dolnej snemovni nemá výraznú prevahu. Líder labouristov Jeremy Corbyn musí ukázať, že dokáže viesť efektívnu opozičnú politiku,“ povedal pre Pravdu expert na britskú politiku Peter Snowdon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 971
Celková čítanosť: 5397117x
Priemerná čítanosť článkov: 5558x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy