Založ si blog

Slovensko, krajina premrhaných šancí, krajina Obsmrdáčov a ich Gorily.

Mnoho ľudí v tejto krajine sa dostalo oveľa ďalej, ako mohli, pretože si niekto iný myslel, že práve oni sú tí, čo môžu. Boli uvádzaní za zvukov zimomravých kľúčov v ešte strachom roztrasených rukách a dychtiacich čistých duší ako múdrosť nového života. Nohavice však odmietli rásť s jeho majiteľom rovnomernou rýchlosťou, akou múdrosť strácala na vážnosti zato oťažievala reštituovaným majetkom.

Úvodné dejstvo dávalo náznaky, že po dlhých desaťročiach neslobody, okupantského ponižovania a morbidity bude to človek, ktorý sa do školských učebníc dostane ako symbol dôvtipu a usilovnosti. Po ďalších dvoch desaťročiach , hádam aj riadením Božím, sa hrádze prevalili. Človek voľkajúci si v pavučinách ponaučení dejín by očakával tajomnú ženu a jej ruku, ktorá riadi svet. Ak už nie Evu, potom aj Jana s Arcu by prišla vhod. Gorila a jej Obsmrdáči, ako jediní poznali tajomstvo komnát moci. Na ženu pri podvodoch a machináciách sa spoľahnúť nikdy nedalo.

Prišla však Gorila , aby nás vyviedla z omylu, že tajomní primáti neexistujú.

A tak, ako to pri revolúciách býva, aj pri zinscenovaných, prví pri koni moci boli tí, čo svojim Obsmrdáčom pridržali strmeň, aby nadlho zostali v pamäti. Ani my sme neustriehli, aby Jozefa tesára nevytesnili kreatúry Josepha Fouchého.

Do času, kedy mnohým nadšenie vytesnila ľahostajnosť pocitu, že navždy stratili svoju stopu života, vstupovali „cézaropapi“ , figúry Dominika Tatarku. Tí, čo sa tvárili, tí čo predstierali, že vládnu.

Najprv vysadili na koňa Bláznomoru „pravdu a lásku“ a hnali ju svetom s poslaním zvíťaziť na lžou a nenávisťou. Aj kôň Václava, po nociach keď osamel, padal od smiechu do konského snenia o svojom zaslúženom obroku.

Umenie improvizácie začalo naberať na pare v momente, len čo nás do „samostatnosti“ dokopali bratia a sestry a pri borovičke a bryndzových haluškách Františka Mikloška sme od Vladimíra Mečiara počuli nepoznanú novinu.

„Správa vecí verejných sa k nám vrátila“ ! Ospravedlnením slovenskej mutácie Bláznomoru nemôžu byť ani dohady, čoho bolo viac. Borovičky, či halušiek.

Pasienky sa otriasali v základoch a odpútavali pozornosť, aby Gorily umiestnili „Stôl“, na ktorom sa vždy, ak to bolo potrebné, našlo čosi užitočné z minulosti, a aby tak otvorili sebe, stredoeurópskemu druhu Goríl s  chápadlami suchozemskej chobotnice, cestu k bohatstvu.

Rúcho pokoja ovládlo myseľ Bláznomorcov v čakaní na druhé Švajčiarsko a ani výmena sveta človeka v podobe podávania si rúk za svet, v ktorom si „končatiny“ podávali pištole nenarušilo dokonalý svet ilúzií inštalovaný Gorilou.

Koráb hojnosti Gorily sa pokojne plavil „vodami“ bláznomoru aj keď prišlo striedanie, ktoré predsa len ukázalo cestu možnosti vysadiť Gorilu na opustený ostrov a dať jej možnosť hľadania duchovného rozmeru života. Bláznomorci sa jej zľakli a sen sa vytratil.

Gorila rýchlo pochopila, že starý je už pristarý na „poctivé“ podvádzanie dospelých a komédiu preobsadila.

Nový šéfkuchár a jeho nový jedálny lístok. Estrády a široká bezbrehá publicita nulovej politiky. Bez borovičky a bryndzových halušiek zato oveľa hlasnejším rykom nadšenia nad výmenou „druhého Švajčiarska“ za „sociálny štát“. Neviniatka Goríl odvážne vstupovali na vyblýskané paluby jácht, aby dlhý čas hľadali cestovný lístok.

Ukázalo sa, že Gorila má zmysel pre humor. Už sa nevyžadovalo mať kvality virtuóza moci, už postačovalo iba vzbudzovať dojem jej údajnej prítomnosti. Imitácia nafúkanosti, v ktorej strach prichádzal na záver.

Gorilu čaká vyšetrovanie a pes sa vydal hľadať vlastnú búdu.

„Na kone, Bláznomorci“ !

„Ideme hľadať pravdu a lásku, ktorá zvíťazí nad lžou a nenávisťou“.

A cestou vám budem dookola rozprávať repliku Samuela Johnsona z jeho hry od Garricka:

„Zákony drámy sú dané jeho publikom

a my, ktorí žijeme,

aby sme utešovali,

musíme utešovať,

aby sme žili“.

 

 

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556371x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy