Založ si blog

Slovensko, krajina premrhaných šancí, krajina Obsmrdáčov a ich Gorily.

Mnoho ľudí v tejto krajine sa dostalo oveľa ďalej, ako mohli, pretože si niekto iný myslel, že práve oni sú tí, čo môžu. Boli uvádzaní za zvukov zimomravých kľúčov v ešte strachom roztrasených rukách a dychtiacich čistých duší ako múdrosť nového života. Nohavice však odmietli rásť s jeho majiteľom rovnomernou rýchlosťou, akou múdrosť strácala na vážnosti zato oťažievala reštituovaným majetkom.

Úvodné dejstvo dávalo náznaky, že po dlhých desaťročiach neslobody, okupantského ponižovania a morbidity bude to človek, ktorý sa do školských učebníc dostane ako symbol dôvtipu a usilovnosti. Po ďalších dvoch desaťročiach , hádam aj riadením Božím, sa hrádze prevalili. Človek voľkajúci si v pavučinách ponaučení dejín by očakával tajomnú ženu a jej ruku, ktorá riadi svet. Ak už nie Evu, potom aj Jana s Arcu by prišla vhod. Gorila a jej Obsmrdáči, ako jediní poznali tajomstvo komnát moci. Na ženu pri podvodoch a machináciách sa spoľahnúť nikdy nedalo.

Prišla však Gorila , aby nás vyviedla z omylu, že tajomní primáti neexistujú.

A tak, ako to pri revolúciách býva, aj pri zinscenovaných, prví pri koni moci boli tí, čo svojim Obsmrdáčom pridržali strmeň, aby nadlho zostali v pamäti. Ani my sme neustriehli, aby Jozefa tesára nevytesnili kreatúry Josepha Fouchého.

Do času, kedy mnohým nadšenie vytesnila ľahostajnosť pocitu, že navždy stratili svoju stopu života, vstupovali „cézaropapi“ , figúry Dominika Tatarku. Tí, čo sa tvárili, tí čo predstierali, že vládnu.

Najprv vysadili na koňa Bláznomoru „pravdu a lásku“ a hnali ju svetom s poslaním zvíťaziť na lžou a nenávisťou. Aj kôň Václava, po nociach keď osamel, padal od smiechu do konského snenia o svojom zaslúženom obroku.

Umenie improvizácie začalo naberať na pare v momente, len čo nás do „samostatnosti“ dokopali bratia a sestry a pri borovičke a bryndzových haluškách Františka Mikloška sme od Vladimíra Mečiara počuli nepoznanú novinu.

„Správa vecí verejných sa k nám vrátila“ ! Ospravedlnením slovenskej mutácie Bláznomoru nemôžu byť ani dohady, čoho bolo viac. Borovičky, či halušiek.

Pasienky sa otriasali v základoch a odpútavali pozornosť, aby Gorily umiestnili „Stôl“, na ktorom sa vždy, ak to bolo potrebné, našlo čosi užitočné z minulosti, a aby tak otvorili sebe, stredoeurópskemu druhu Goríl s  chápadlami suchozemskej chobotnice, cestu k bohatstvu.

Rúcho pokoja ovládlo myseľ Bláznomorcov v čakaní na druhé Švajčiarsko a ani výmena sveta človeka v podobe podávania si rúk za svet, v ktorom si „končatiny“ podávali pištole nenarušilo dokonalý svet ilúzií inštalovaný Gorilou.

Koráb hojnosti Gorily sa pokojne plavil „vodami“ bláznomoru aj keď prišlo striedanie, ktoré predsa len ukázalo cestu možnosti vysadiť Gorilu na opustený ostrov a dať jej možnosť hľadania duchovného rozmeru života. Bláznomorci sa jej zľakli a sen sa vytratil.

Gorila rýchlo pochopila, že starý je už pristarý na „poctivé“ podvádzanie dospelých a komédiu preobsadila.

Nový šéfkuchár a jeho nový jedálny lístok. Estrády a široká bezbrehá publicita nulovej politiky. Bez borovičky a bryndzových halušiek zato oveľa hlasnejším rykom nadšenia nad výmenou „druhého Švajčiarska“ za „sociálny štát“. Neviniatka Goríl odvážne vstupovali na vyblýskané paluby jácht, aby dlhý čas hľadali cestovný lístok.

Ukázalo sa, že Gorila má zmysel pre humor. Už sa nevyžadovalo mať kvality virtuóza moci, už postačovalo iba vzbudzovať dojem jej údajnej prítomnosti. Imitácia nafúkanosti, v ktorej strach prichádzal na záver.

Gorilu čaká vyšetrovanie a pes sa vydal hľadať vlastnú búdu.

„Na kone, Bláznomorci“ !

„Ideme hľadať pravdu a lásku, ktorá zvíťazí nad lžou a nenávisťou“.

A cestou vám budem dookola rozprávať repliku Samuela Johnsona z jeho hry od Garricka:

„Zákony drámy sú dané jeho publikom

a my, ktorí žijeme,

aby sme utešovali,

musíme utešovať,

aby sme žili“.

 

 

Boľševici z Auróry nevystrelili, včera, po sto rokoch, to za nich urobil Andrej Danko.

18.10.2017

Za Komédiou Lenina a jeho syfilitickej milenky Nadeždy, VOSR, s jej 100 miliónmi mŕtvych, konečne padla opona. Kapitán od slovenských bigošov (pre neznalých – pešiakov politiky) vypálil zo viac »

Keď sa muži vzdávajú bez boja , ženy padajú do zajatia a deti do otroctva.

16.10.2017

Pred rokmi som písal reportáž z južných Čiech, o praktikách s vodou i odpadovou v nekalých rukách jedného rakúskeho sociálneho demokrata. Nedalo sa dopriať očiam i sluchu odpočinku pri chlapíkovi, viac »

Je možné vysloviť domnienku o vážne poškodenom duševnom zdraví Róberta Fica. . . ?

15.10.2017

V sobotu na adresu prezidenta Kisku vyslovil návrh: „Nech ukáže všetky zmluvy, ako to robím ja“ ! Predseda Smer-SD doteraz ukázal jediné. Demagógiu a klamstva, ktoré za 11 rokov jeho vládnutia viac »

NEPOUZIVAT!

Z trhu sťahujú liek Theraflu Forte, môže obsahovať cudzorodé častice

18.10.2017 16:06

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Theraflu Forte z úrovne distribučných spoločností a lekární.

tk, lipsic

Podľa Smeru Lipšicova právna zástupkyňa zavádza verejnosť

18.10.2017 16:03

Podľa právnej zástupkyne expolitik Lipšic ako minister spravodlivosti nikdy nepodal dovolanie, keď znalecké posudky konštatovali spoluzavinenie chodca, ako to bolo v jeho prípade.

sokol červenonohý

Sokol Lucky sa stal celebritou

18.10.2017 16:00

Jeden zo slovenských sokolov červenonohých prekvapil ornitológov trasou, akú si vybral na cestu do Afriky, pretože letel cez Francúzsko, a nie cez Balkán či Blízky východ.

Peniaze, lupa, graf, dolár, euro

Ťažobný gigant Rio Tinto v USA obvinili z podvodu

18.10.2017 15:48

Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto a jeho dvoch bývalých manažérov obvinili v USA z podvodu pre zatajovanie strát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,021
Celková čítanosť: 5729365x
Priemerná čítanosť článkov: 5612x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy