Založ si blog

Takže, Fico je Fico ale nie je a nebude Mečiar. Vladimír Mečiar.

Povedala jedna z najvýraznejších a najrozporuplnejších postáv slovenskej politiky novodobých slovenských dejín v on-line diskusií v denníku na vymývanie hláv túžiacich po prázdnote sveta celebrít.
Mnohí tvrdia, že s rokom 2012 prichádza veľké osvietenie.
Mnohí upozorňujú, že súčasný rok prinesie zásadnú premenu ľudských myslí a ony začnú konečne využívať svoj skutočný potenciál.
Ja im verím. Napriek neblahej skúsenosti viac ako šesť desaťročí, v ktorých človek videl zástupy troj-prstých v radoch na ranu svätého Tomáša. Vložili a zabudli, aby objavenú krásu neba vymenili za obligátnych 30 a dali prednosť hrôzam pekla.
Franklinov štvorec ôsmeho radu si každý pamätá cez obraz šachovnice.
64 polí, 32 pre dvoch. Čiernych a bielych Jing a Jang stratégov mysle. Vnútorná logika, kde sa striedajú polia biele s čiernymi, na ktorých dômyselný um hráčov ťahá figúrky toho istého farebného rozlíšenia. Hra, v ktorej nič nie je utajené.
Je iba jeden kráľ a jedná dáma, po stranách s dvojicami strelcov, jazdcov a veží. Pred nimi je osem pešiakov. Nádherná strategická hra, ktorá tak verne pripomína náš život. Až na jednu „drobnôstku“. V živote je takmer všetko utajené s neúplnými informáciami.
Život má predsa len oproti šachu jednu obrovitú prednosť. V šachu si figúrka pešiaka môže svoju túžbu stáť sa niečím iným, zájsť.
Vladimíra Mečiara, enfant terrible politiky, ktorý uvádzal do rozpakov bezohľadnou priamosťou, som videl v ľudských rozpakoch iba dvakrát.
V noci zo štvrtého na piateho marca roku 1991, kedy spolu s tridsiatkou najbližších zakladal VPN-za demokratické Slovensko. O pol tretej nad ránom stál v kúte jednej miestnosti v Ružinove a akoby neveril, že „politik budúcnosti“ Juraj Flamík a slovenský Fouché, Fedor Gál, mu zatajením korešpondencie (faxu) od Dubčeka otvorili bránu do politiky.
Prečo o tom hovorím ?
Slovenská „politika“, ospravedlňujem sa za to druhé neslušné slovo, tak ako nemala koncept čo zo štátom na začiatku, nemá ho ani dnes, na svojom konci. Áno, v blízkosti konca jednej etapy, ktorú možno charakterizovať, ako štvrté mrhanie človekom za posledných 64 rokov. Áno, číslo z Frenklinovho štvora ôsmeho radu. Defraudácia entuziazmu ľudí a ich schopnosti i vzdelanosti. Povojnové, šesdesiatosmičkárove, osemdesiatdeviatkové a dnešné.
Pyrrhos, kráľ kmeňa Molossov, ktorý vošiel do dejín vyhranou bitkou s Rímanmi, čo mu dala „nálepku“ – Pyrrhovo víťazstvo – a statočnosťou, ktorá bola ukončená v meste Argos, kde v pouličných bojoch zahynul, dal starovekému svetu ešte jedno posolstvo. Čestnosť. Keď mu Rimania odovzdali človeka, ktorý ho chcel otráviť, vrátil im, na znak vďaky, všetkých vojnových zajatcov.
Politici Slovenska nemajú ani dar vodcu, ba ani sudičky im do torby života nenadelili statočnosť a ak by disponovali základným – čestnosťou – neboli by dnes zdieľali osud Gorily. V potupnej levočskej klietke hanby. Neveriaco krútite hlavou ? Súhlasím.
My, občania sme v klietke hanby a oni – politici – si nás, tak ako sa stalo slovenským politickým folklórom, chodia vyberať k volebným urnám. Dáte si klobásku, pivo, guláš, regionálnu kapelu, či inú celebritu.
O programe, o predstavách čo s mocou, o prostriedkoch a financiách, ako chcú ciele dosiahnuť mlčia. Nie, nie je to dar skromnosti. Nič nemajú.
Včera a dnes ma na niekoľkých portáloch zaujal prieskum novej agentúry, ktorá sa nepýtala na otázky „celebriálne“, ale mierila presne, so znalosťou problematiky. Agentúry Wakeup. O niekoľko hodín z mediálneho prostredia sa „vyparili“.
Dôvod spočíva v charaktere otázok a predovšetkým vo výsledkoch. Pýtali sa.
Ktorá politická strana ma najkvalitnejších odborníkov na riadenie štátu ?
Ktorá politická strana ma najlepší politický program na riešenie súčasnej krízy ?
Ktorý politik môže najlepšie ozdraviť ekonomiku a zvýšiť tak vašu životnú úroveň ?
Pri všetkých troch otázkach bola reakcia rovnaká. Viac, ako 52 percent ľudí odpovedalo záporne. Nikto a nemá. Varovný signál pre politiku a jej protagonistov.
Blahobyt, radosť aj úspech z výsledku občana i jeho krajiny je vo všeobecnosti utkaný z hocijakej podradnej látky. Na Slovensku je to plátno utkané zo žihľavy. Volič  tým, že latku náročnosti postavil veľmi nízko nesie hlavnú zodpovednosť za výsledky politikov a ich politiky.
Sľuby sa ľahko prehltávajú iba neskôr sú ťažko stráviteľné. Po rozkoši vždy prichádza pocit hanby, aby sa v ťažkých chvíľach prichádzala pokora. Škoda, že iba u časti spoločnosti.
Vladimír Mečiar po voľbách roku 1992 vysadol na koňa politiky. Je to jeho osobná prehra, že si nechal v roku 1995 koňa vymeniť. Za privatizačnú mrcinu, na chrbte ktorej prišli javy o akých Slovensko dovtedy nechyrovalo.
Bol to on, ktorý vytvoril podmienky nástupu nasledovníkov „trónu“, aby nevysadli na koňa, ale na oslov, ktorých si rýchlo modifikovali na zviera netypické pre stredoeurópske podnebné pásmo. Na Gorilu.
Dvadsaťdva rokov bol občan pešiakom.
Dnes je tu historická šanca tejto nevábnej korupčnej hre politikov zmeniť pravidlá. Premeniť politiku na hru , v ktorej nič nie je utajené.
Voľby do parlamentu sú tou chvíľou, kde sa nebude rozhodovať o tom, kto sa doň dostane.
Voľby budú o jedinom.
Kto z voličov aj naďalej bude pešiakom.

O Tých, ktorí disponujú schopnosťou múdrosti, no prijali pozíciu Komparzu v komédií Hlupákov.

27.06.2017

Čo ti na živote na Slovensku najviac prekáža ? Nedostatok polárnych medveďov, žiadne oceánske prístavy a ani jedna skurvená pyramída! ANI JEDNA! (Bobo Bobo) Súhlasím, lebo pri červenom manipulátorovi, viac »

Kaliňák vie, kto je Gorila, no za 11 rokov nič nevyšetril. Kaliňák vedel, kto sú fašisti Kotlebu a predsa ich povolil.

23.06.2017

Článok vyradený súdruhom ministrom Kaliňákom ! Potomok fašistu, Ján Čarnogurský tvrdí, že protestujúci študenti proti korupcií sú „zradcovia Slovenska a gadžovia“. Potomok Mr.Čističa viac »

Už si dosť starý na to aby si vedel že komunizmus nebol nikde na svete.

22.06.2017

Prečítal som si včera pod blogom na debate Pravda. Dobrá správa po štyridsať plus 27 rokov. Dobrá, že aj vyznávačom najväčšieho podvodu v dejinách ľudstva konečne dokvapkáva. Včera najzbytočnejšia viac »

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Pôvod nového počítačového vírusu nie je známy, má vraj šíriť chaos

28.06.2017 12:31

Kybernetickí experti špekulujú o pôvode škodlivého softvéru. Kto za útokom stál, ešte nie je známe.

Gazprom, plyn, Rusko

Gazprom zvažuje odchod z Turecka

28.06.2017 12:25

Ruský plynárenský gigant Gazprom sa rozhoduje, či sa nestiahne z tureckého trhu, kde má viaceré firmy. Zostal by len dodávateľom zemného plynu.

prezervatív, HIV, AIDS

Vlani sa na Slovensku objavilo rekordných 87 nových prípadov nákazy HIV

28.06.2017 12:17

Päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

Glastonbury, corbyn

Britský expert: Corbyn teraz musí zvládnuť parlament

28.06.2017 12:00

"Britská vláda síce má na svojej strane väčšinu, ale predsa len v Dolnej snemovni nemá výraznú prevahu. Líder labouristov Jeremy Corbyn musí ukázať, že dokáže viesť efektívnu opozičnú politiku,“ povedal pre Pravdu expert na britskú politiku Peter Snowdon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 971
Celková čítanosť: 5397127x
Priemerná čítanosť článkov: 5558x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy