Založ si blog

Chcel by som vidieť, ako Boh stvoril svet.

„Je nemožné žiť bez domova. A predsa si neodolal pokušeniu postrčiť ma na cestu života a okúsiť ju. Hodil si ma do stroja života bez možnosti mať domov, aby som ňou nielen prešiel ale aj zvládol“.

„Mal so dosť možnosti vrátiť ti to inou formou. Odpustiť ti“.

„Roky chodím na tvoj hrob, Otec, ale ty mi už neodpovedáš“.

Príbeh muža spred tridsiatich rokov som si vypočul na Podkylave. Ležal na slame v stajni pri svojich koňoch a otváral dušu i fľašu. Slávna kopaničiarska slivovica ho vyprevádzala za Otcom, aby dokončili hru života.

Kdesi na pol ceste od stajne je pálenica kam sa zvážali, až prišiel ich čas, sudy kvasu. Sliviek i jabĺk. Fajnšmekri prichádzali aj s kvasom z drobnej, trpkej hrušky, Oskoruše.

Na križovatke za pálenicou boli iba dve možnosti. Odbočiť na Myjavu, alebo ďalej za nosom do Krajného.

Dnes chcem rozprávať o živých, ktorí svoj skutočný Domov našli práve tu.

Bohom obdarenej prírode a na jej roveň posadených kopaničiarov.

Tvrdých. Tak, ako ich erbová postava ženy v zelenom, v jednej ruke váhy spravodlivosti a druhej štít s Božím okom.

Dnes budem rozprávať o tých, ktorým nikto nerozumie a predsa ich všetci poznajú.

Aj o tých, ktorí sú pre iných hriechom a zostali bez toho pomyselného bodu, ktorému nie je nič rovné. Bez Domova.

O tých, ktorí s čistotou im vlastného sveta vedia, že nejestvuje žiaden hriech okrem hlúposti. Človečenskej.

O tých z Domu na polceste. Domova Drahuškovo.

Albert Einstein chcel vedieť, ako Boh stvoril svet.

Dnes, doba rýchleho spôsobu života, skôr láka k predstave vidieť ten nádherný tvorivý koncert Boha, keď svojmu plánu „vdychoval dušu“.

Albert Einstein bol a zostal jedným z tých, ktorým málokto rozumie, ale všetci o ňom vedia. Vedci po jeho smrti prišli s teóriou, že mal Aspergerov syndróm, poruchu príbuznú autizmu.

Autor nesmrteľnej teórie relativity neskôr priznal, že to bola práve jeho vrodená pomalosť, ktorá ho priviedla k rozmýšľaniu o podstate priestoru a času.

„Málokto sa vie vžiť do toho, aké to pre mňa bolo ťažké, keď som celý život musela hrať cudziu úlohu, a pritom som nepoznala text ani dej“. Autobiografia v podobe románu Nemky Susanne Schäferovej v knihe Hviezdy, jablká a sklíčka – Môj život s autizmom – je dobrým príbehom zo sveta ľudí s týmto celoživotným postihnutím.

V Domove Drahuškovo sa stretneme s ojedinelosťou, ktorú inde na Slovensku by sme márne hľadali.

Deti z Detských domovov nachádzajú v Drahuškove širší zmysel svojho života, v ktorom sa minulosť, prítomnosť i budúcnosť menia na okamihy, v ktorých sa pokúšajú žiť. Tie Deti z detských domovov, ktoré ešte aj dnes sú „dôkazom“, že ľudia sa radi zbavujú toho, čo najviac potrebujú.

Deti.

Nájdu tu Domov aj prácu. Poslanie starostlivosti o autizmom postihnuté osoby, v ktorej vlastné prežité utrpenie je tým pomyselným liekom pre tých druhých.

Domov na pol ceste. Symbol i memento.

Nádherná metafora tvorcov toho čarovného bodu života. Domova.

„Keď postavíme naše Drahuškovo, budeme tam s Radošincami hrávať“. Ubezpečoval Stano Štepka množstvo tých, ktorí čriepky Domova trpezlivo skladali do nádhernej  zmysluplnej mozaiky.

Čas, ten najväčší zloduch súčasnosti, nám „bráni“ pozastaviť sa pri každej „maličkosti“. Pri tých pomyselných Domovoch na pol ceste, ktoré neznámi oživujú, aby stroj života nerozdrvil tých bez Domova.

Tých Domovoch na polceste, ktorými dávame zabúdať na hriechy minulosti a otvárame tak cestu k slovíčku – Odpusť !

Odpusť nám naše viny, lebo chceme byť v tomto svete, ale nechceme byť jeho súčasťou.

 

Boľševici z Auróry nevystrelili, včera, po sto rokoch, to za nich urobil Andrej Danko.

18.10.2017

Za Komédiou Lenina a jeho syfilitickej milenky Nadeždy, VOSR, s jej 100 miliónmi mŕtvych, konečne padla opona. Kapitán od slovenských bigošov (pre neznalých – pešiakov politiky) vypálil zo viac »

Keď sa muži vzdávajú bez boja , ženy padajú do zajatia a deti do otroctva.

16.10.2017

Pred rokmi som písal reportáž z južných Čiech, o praktikách s vodou i odpadovou v nekalých rukách jedného rakúskeho sociálneho demokrata. Nedalo sa dopriať očiam i sluchu odpočinku pri chlapíkovi, viac »

Je možné vysloviť domnienku o vážne poškodenom duševnom zdraví Róberta Fica. . . ?

15.10.2017

V sobotu na adresu prezidenta Kisku vyslovil návrh: „Nech ukáže všetky zmluvy, ako to robím ja“ ! Predseda Smer-SD doteraz ukázal jediné. Demagógiu a klamstva, ktoré za 11 rokov jeho vládnutia viac »

NEPOUZIVAT!

Z trhu sťahujú liek Theraflu Forte, môže obsahovať cudzorodé častice

18.10.2017 16:06

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Theraflu Forte z úrovne distribučných spoločností a lekární.

tk, lipsic

Podľa Smeru Lipšicova právna zástupkyňa zavádza verejnosť

18.10.2017 16:03

Podľa právnej zástupkyne expolitik Lipšic ako minister spravodlivosti nikdy nepodal dovolanie, keď znalecké posudky konštatovali spoluzavinenie chodca, ako to bolo v jeho prípade.

sokol červenonohý

Sokol Lucky sa stal celebritou

18.10.2017 16:00

Jeden zo slovenských sokolov červenonohých prekvapil ornitológov trasou, akú si vybral na cestu do Afriky, pretože letel cez Francúzsko, a nie cez Balkán či Blízky východ.

Peniaze, lupa, graf, dolár, euro

Ťažobný gigant Rio Tinto v USA obvinili z podvodu

18.10.2017 15:48

Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto a jeho dvoch bývalých manažérov obvinili v USA z podvodu pre zatajovanie strát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,021
Celková čítanosť: 5729359x
Priemerná čítanosť článkov: 5612x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy