Založ si blog

Chcel by som vidieť, ako Boh stvoril svet.

„Je nemožné žiť bez domova. A predsa si neodolal pokušeniu postrčiť ma na cestu života a okúsiť ju. Hodil si ma do stroja života bez možnosti mať domov, aby som ňou nielen prešiel ale aj zvládol“.

„Mal so dosť možnosti vrátiť ti to inou formou. Odpustiť ti“.

„Roky chodím na tvoj hrob, Otec, ale ty mi už neodpovedáš“.

Príbeh muža spred tridsiatich rokov som si vypočul na Podkylave. Ležal na slame v stajni pri svojich koňoch a otváral dušu i fľašu. Slávna kopaničiarska slivovica ho vyprevádzala za Otcom, aby dokončili hru života.

Kdesi na pol ceste od stajne je pálenica kam sa zvážali, až prišiel ich čas, sudy kvasu. Sliviek i jabĺk. Fajnšmekri prichádzali aj s kvasom z drobnej, trpkej hrušky, Oskoruše.

Na križovatke za pálenicou boli iba dve možnosti. Odbočiť na Myjavu, alebo ďalej za nosom do Krajného.

Dnes chcem rozprávať o živých, ktorí svoj skutočný Domov našli práve tu.

Bohom obdarenej prírode a na jej roveň posadených kopaničiarov.

Tvrdých. Tak, ako ich erbová postava ženy v zelenom, v jednej ruke váhy spravodlivosti a druhej štít s Božím okom.

Dnes budem rozprávať o tých, ktorým nikto nerozumie a predsa ich všetci poznajú.

Aj o tých, ktorí sú pre iných hriechom a zostali bez toho pomyselného bodu, ktorému nie je nič rovné. Bez Domova.

O tých, ktorí s čistotou im vlastného sveta vedia, že nejestvuje žiaden hriech okrem hlúposti. Človečenskej.

O tých z Domu na polceste. Domova Drahuškovo.

Albert Einstein chcel vedieť, ako Boh stvoril svet.

Dnes, doba rýchleho spôsobu života, skôr láka k predstave vidieť ten nádherný tvorivý koncert Boha, keď svojmu plánu „vdychoval dušu“.

Albert Einstein bol a zostal jedným z tých, ktorým málokto rozumie, ale všetci o ňom vedia. Vedci po jeho smrti prišli s teóriou, že mal Aspergerov syndróm, poruchu príbuznú autizmu.

Autor nesmrteľnej teórie relativity neskôr priznal, že to bola práve jeho vrodená pomalosť, ktorá ho priviedla k rozmýšľaniu o podstate priestoru a času.

„Málokto sa vie vžiť do toho, aké to pre mňa bolo ťažké, keď som celý život musela hrať cudziu úlohu, a pritom som nepoznala text ani dej“. Autobiografia v podobe románu Nemky Susanne Schäferovej v knihe Hviezdy, jablká a sklíčka – Môj život s autizmom – je dobrým príbehom zo sveta ľudí s týmto celoživotným postihnutím.

V Domove Drahuškovo sa stretneme s ojedinelosťou, ktorú inde na Slovensku by sme márne hľadali.

Deti z Detských domovov nachádzajú v Drahuškove širší zmysel svojho života, v ktorom sa minulosť, prítomnosť i budúcnosť menia na okamihy, v ktorých sa pokúšajú žiť. Tie Deti z detských domovov, ktoré ešte aj dnes sú „dôkazom“, že ľudia sa radi zbavujú toho, čo najviac potrebujú.

Deti.

Nájdu tu Domov aj prácu. Poslanie starostlivosti o autizmom postihnuté osoby, v ktorej vlastné prežité utrpenie je tým pomyselným liekom pre tých druhých.

Domov na pol ceste. Symbol i memento.

Nádherná metafora tvorcov toho čarovného bodu života. Domova.

„Keď postavíme naše Drahuškovo, budeme tam s Radošincami hrávať“. Ubezpečoval Stano Štepka množstvo tých, ktorí čriepky Domova trpezlivo skladali do nádhernej  zmysluplnej mozaiky.

Čas, ten najväčší zloduch súčasnosti, nám „bráni“ pozastaviť sa pri každej „maličkosti“. Pri tých pomyselných Domovoch na pol ceste, ktoré neznámi oživujú, aby stroj života nerozdrvil tých bez Domova.

Tých Domovoch na polceste, ktorými dávame zabúdať na hriechy minulosti a otvárame tak cestu k slovíčku – Odpusť !

Odpusť nám naše viny, lebo chceme byť v tomto svete, ale nechceme byť jeho súčasťou.

 

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556404x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy