Založ si blog

Prečo ešte žiješ, keď toľkým ľuďom záleží na tom, aby si zomrel pred televízorom ?

Média na Slovensku zabíjajú s oveľa väčšími následkami a ich rozsah a následky možno prirovnať k neutrónovým zbraniam hromadného ničenia. Matéria zostáva neporušená, no ľudský život vyhasína. Nepokoj občanov vyviera z presvedčenia, že nedôveryhodný je samotný informačný systém, sieť médií, ktorý dáva klamu a lžiam pravdivý obal. Táto predstava je však spájaná aj s politickým trhom, aj veľkým počtom ostatných prvkov nášho života. Od otázok sociálnych, otázok viery až po potraviny, reklamu, marketing či public relations nevynímajúc.

Kedysi bola pravdivosť informácie najvyššou hodnotou, dnes je na prvom mieste – jej zaujímavosť korešpondujúca s bulvárom. A v nej sú prítomné dominujúce prvky strachu. Strachu diváka, čitateľa, na podstatu ktorého útočia média správami o tragédiách, o násilí či o bezvýchodiskovosti iných.

Tento blog je napísaný na objednávku. Jeho impulzom bol nick pazi, ktorý reagoval na text iného môjho blogu – o mediálnom nebezpečenstve. Citujem:

„Možno bez rozpakov povedať, že nič nevytvára väčší zdroj politického nebezpečenstva, ako existencia koordinovanej mediálnej moci prekračujúca požadovanú mieru slušnosti a profesionality s prítomnosťou cielenej dezinformácie, ktorej výsledkom nie je nič iné, ako snaha „tvoriť“ dejiny. Doby a ľudia sa neustále pokúšajú žiť v histórií svojim protirečím“. (Blog : Skupinka „nenávideného Dzurindu a milovaný Sulíkov Marián K. zo Sasanky.

O cielenej dezinformácií médií si pohovorme na dvoch základných princípoch , ktoré možno pomenovať jednoducho.

Oni a My.

Oni.

V politickom súboji  množstvo naivných voličov, čitateľov a divákov verí, že politikom ide o blaho občanov. To je základný omyl. Politici, ja im radšej hovorím Chytráci, predstierajú boj na život a na smrť, aby Hlupákov, to sme My, utvrdili v dôvere, že sa rozhodujeme medzi dvoma alternatívami. Na Slovensku ich „politológovia“ pomenovali – rozhodovanie medzi väčším a menším zlom.

Možnosť, ako s tým svojim politikom vyhrať túto špinavú hru ?

Nebojovať !

Nebojovať za iných alebo proti iným a „položiť za nich život“, ale začať hrať hru. Hru, pri ktorej ich nechávame tak dlho v stave neistoty – naše sympatie vyjadrené v preferenciách a voľbe – kým im nezostane iba toľko sily, aby nám podali ruku na zmierenie. (to je rada prevzatá od bývalého rakúskeho šéfredaktora, dôchodcu Josefa Kirschnera).

Ja dopĺňam toto účinné pravidlo. Aby po podaní ruky na zmierenie začali pracovať pre blaho ľudí, národa, štátu.

Boj Chytrákov potrebuje základné. Prítomnosť médií, aby priniesli základné posolstvo, kde ich normou sa stala lesť, lož a zamlčovanie. Kto z nich má viac bezobsažných posolstiev o vlastenectve, o práci pre blaho ľudí či trebárs o istotách, ten vyhráva. No a média tam musia ísť, pretože veľa príjmov prichádza do ich reklamného balíka od Chytrákov a ich biznisových podporovateľov, sponzorov.

Média totiž už dávno nie sú v rukách skutočných novinárov, v práci ktorých dominovala pravdivosť informácie, ale v rukách obchodníkov.

My.

V úvode som hovoril o človeku a jeho nedôverčivosti. Podozrievavosť voči všetkému a všetkým je práve tou rolou, ktorú všetci deň po dni udržiavajú pri živote a znásobujú ju. Z prostého dôvodu. Podozrievaví ľudia, čitatelia či diváci patria do veľkej skupiny ľudí, ktorí sú najľahšie manipulovateľní. Druhou kategóriou, na ktorú sa používajú iné techniky manipulácie sú tí, ktorí „pochopili, ako sa média snažia manipulovať“. Naivné videnie, ktoré ich privádza k rovnakej pointe ako pri podozrievavých. Tiež patria medzi „konzumentov“ manipulácie. Poslednou skupinou, ktorá neuvažuje o rozmere manipulácie a vplyvu médií, sú „noví naivní konzumenti“, ktorým je všetko ukradnuté.

Denne je v každom jednom médiu – oblasť spravodajstva a publicistiky – prítomných dve až päť manipulácií. A, aby nás to upokojilo. Okrem ľudí znalých médií a samotných autorov – manipulátorov – je prítomný mizivý počet tých, ktorí sú schopní ich dešifrovať.

Prerozprávam krátky príbeh o činnosti skupiny Promise Keepers – Držitelia sľubu.

Ich verejných zhromaždení sa zúčastňuje niekoľko desaťtisíc ľudí. Hodnotenie špecialistu na psychológiu a náboženstvo, ktorý na jedno takéto zhromaždenie prišiel s poslaním odhaliť metódy ich činnosti a s odhodlaním natočiť ho na kameru. Citujem jeho výpoveď :

„Poznal som všetky techniky ovládania davu a bol som si istý sám sebou. Po chvíli som sa začal „cítiť nádherne“, bolo to niečo úžasné, spontánne, doslova náboženské obrodenie“.

Nenakrútil ani sekundu a neurobil si ani jednu poznámku, jednoducho podľahol manipulácií. Rovnako ako Nemci pri veľkých pompéznych predstaveniach Adolfa Hitlera, či Slováci na bratislavských Pasienkoch, alebo Slováci oslavujúci MDŽ.

Prostredníctvom hier, piesni, spovedí a zmätku sú účastníci takýchto zhromaždení doslova hypnotizovaní a mozog metódami regresie sa dostáva do čias detstva, kedy túži po autoritatívnom vedení. Rodičov, politika, moderátora, redaktora, celebrity.

Tento stav sa dá v, prenesenom význame, porovnať s momentom, keď divák sadá pred modrú obrazovku televízneho prijímača.

Možnosť, ako s médiami vyhrať rozohrávanú hru ?

Skúste si sami predstaviť, aký veľký rozmer paniky by nastal v médiách, keby ich noviny zostali na pulte a nikto si ich nekúpil. Keby v priebehu jedného mesiaca televízie vykázali v poeple meračoch sledovanosti jednotlivých programov číslo…NULA ! Keby internetové stránky zízali nezáujmom ľudí. Keby počúvanosť rozhlasu bola na stupni nula.

Múdrych začína pribúdať. Tých, ktorí pochopili, že nebudú márniť čas bojom za iných alebo proti niekomu.

Ich krédom je víťazstvo nad sebou samým, aby nemuseli vyhrávať nad niekým iným. Napríklad médiami.

Čerstvý príklad na záver. Najznámejšou kauzou tohto roku bol spis Gorila. V štandardných demokraciách by nenašlo odvahu žiadne seriózne médium, pod hrozbou žalôb, uverejniť túto znôšku manipulačného nátlaku na občana – voliča. Bola to hra, v ktorej lietalo veľmi veľa peňazí a túžba po moci. Kto z vás túto hru rozkódoval ? Takmer nikto, vy ste hrdinský položili svoje životy za cudzie peniaze a cudzie záujmy v presvedčení boja za „pravdu“. Kde je dnes Nicholson, kde zmizli organizátori demonštrácií vedení myšlienkami „očisty spoločnosti“ ? Smejú sa.

A jedno ponaučenie do budúcnosti. Ak by Rada pre vysielanie a retransmisiu prísne uplatňovala zákon o vysielaní, dve súkromné televízie by mohli odvysielať zhruba 6 – 8 percent denného vysielania – o počasí, varení a spievaní. Zvyšok programového hnoja by musela zakázať a odobrať držiteľom licenciu.

Bez mediálnej gramotnosti nikdy nebudeme mať pevnú pôdu pod nohami a „Oni“ existujú iba do chvíle, keď nás majú. V područí záujmu. „My“ máme aj inú cestu.

 

Posledných 12 rokov vykrádania zdravotníctva ukázalo, že zdieranie ľudia milujú. Viac, ako svoje zdravie.

18.09.2017

Človek Pavla Pašku, podpredsedu Smer-SD, Marcel Forai, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s platom 4 500 eur mesačne nakupujúci honosné nehnuteľnosti po celom Slovensku, podpísal 69 zmlúv viac »

Elitná jednotka boja so zločinom zberá aj klebety. Napríklad na Danka. Finančným inštitúciám unikajú dôverné dokumenty s daňovým tajomstvom. Napríklad na prezidenta Kisku.

14.09.2017

„V kriminálnych informáciách, čo je zber klebiet po ulici, sú ich na každého politika stovky,” reagoval Kaliňák. Ak to je tak, potom by ma zaujímal dôvod, prečo NAKA nebola schopná rok viac »

Ak by mal Robert Fico zaplatiť všetky dane z neoprávnených výhod v prezidentskej kampani musel by predať rodinu do otroctva. Aj to Vrece zemiakov, do podoby ktorého sa premenil po vyhlásení výsledkov volieb.

13.09.2017

Kiskom prenajatá súkromná firma a Ficova súkromná firma s názvom Slovenská republika. Práve začal prezidentská kampaň, lebo tí, ktorí riadia Roberta Fica, potrebujú amnestie ešte vo väčšom viac »

Mexiko, zemetrasenie,

VIDEO: Zemetrasenie v Mexiku strhávalo domy. Vyžiadalo si najmenej 50 obetí

19.09.2017 22:38

Zemetrasenie udrelo presne v deň, keď si krajina pripomínala ničivé zemetrasenie s magnitúdou 8,1, ktoré v roku 1985 pripravilo o život minimálne päťtisíc ľudí.

Nemecko, diaľnica, mýto, auto, autá, diaľnice

Vo Frankfurte našli bombu z vojny, zatvoria letisko aj diaľnicu

19.09.2017 21:54

Nevybuchnutú bombu našli robotníci pri výkopových prácach spojených s výstavbou novej podzemnej dráhy vedúcej na letisko.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

Ukrajina oznámila návrat na medzinárodné finančné trhy

19.09.2017 21:41

Ukrajina plánuje budúci pondelok vydať dlhopisy s 15-ročnou splatnosťou s ročným úrokom 7,375 percenta.

RYANAIR

Ryanair zrušil Bratislave 12 letov

19.09.2017 20:00

Státisíce pasažierov so zrušenými letmi, milióny v neistote.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,001
Celková čítanosť: 5643481x
Priemerná čítanosť článkov: 5638x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy