Založ si blog

Bezák so Sokolom na svätej omši vo Vatikáne bez „Podajte si ruky na znak zmierenia“.

Je chvály hodné, ak neveriaci požadujú odluku Cirkvi od Štátu a moc im odkazuje, že to chce konsenzus ?

Je chvály hodné, ak veriaci i neveriaci požadujú priestor pre spoločenskú debatu na tému povinnosti financovať nevýkonný a zločinecký štát a moc nejaví záujem ?

Pred pár dňami som napísal. Od jedenásteho storočia, kedy sa moc svetská účelovo spojila s mocou cirkevnou sú tu prítomné iba dva motívy.

Peniaze a moc.

Zmysluplný život Človeka stvoreného na obraz Boha prináša stav chaosu, aby každý jedinec hľadal riešenia pre kvalitu svojho života. Života hodného obrazu Stvoriteľa i jeho zákonov.

Peniaze a moc po tisícročia vnášali do spoločnosti iba ohavnú obrazotvornosť s logikou iného obsahu, s logikou mravného relativizmu. S umelými výtvormi výčitiek a pocitov viny mocných, ktorým sa za pätami zakráda hriech. Tej mocenskej predstavivosti, kde mocní prekrývajú každý jeden zločin. Sú to ich ruky, ktoré kladú prekážky skutočnému životu, aby inde dali priestor podmienkam , v ktorých  zločin plodí obludné potomstvo.

Už krátko po účelovom spojení sa svetskej moci s mocou cirkevnou prichádza Sv.Bernard, ktorý založil cisteriánsky rád, s týmto textom :

„Ó skromnosť ! Ó vznešenosť ! Cédrový svätostánok a Božia svätyňa, pozemský príbytok a nebeský palác, chatrč z hliny a kráľovská sieň, smrteľné telo aj chrám svetla, posmech pyšných a nevesta Kristova“ ! ( Cirkev ).

Dnes nástojčivejšie vstupujú do nášho života, v ktorom bratia, židia a kresťania stoja bokom od pravoslávnych , evanjelikov i grékokatolíkov, slová – „Podajte si ruky na znak zmierenia“.

Niet prekážok v chatrčiach z hliny, lebo skromnosť a vznešenosť má tam trvalý pobyt.

Kráľovské siene i Chrámy však nesú pečať pomýlenosti ľudských inštitúcií. Sú to ony, kde nachádzame schopnosti veľkých ohavnosti, omylných súdov i zlovôle.

Dnes je tu málo tých, ktorí by sa stali svedomím spoločnosti, jej nástrojom morálky kodifikovanej v prirodzenom zákone.

Napriek prítomnosti šance dať nášmu životu zmysel prenášame aj do nového storočia falošnosť najhlúpejšieho storočia minulého.

Storočia, kde rukám vložili zbrane, aby zabíjali.

Storočia, kde ruky ukazovali na židov, aby sa zmocnili ich životov a majetku.

Storočia, kde mnoho čiernych prešlo na červenú a s radosťou katov prijalo k šibenici aj kľúče od žalárov.

Storočia, kde iné ruky rozhodovali o zmysle života.

Storočia, kde mnoho rúk so zväzkom kľúčov slobody prijalo potupnosť dneška.

Potupnosť moci svetskej i moci cirkevnej.

„Podajme si ruky na znak zmierenia“.

S kým ?

Vari s tým a s tými, čo dnes nemajú žiadnu cenu ?

Volanie divočiny dnešných dní zavíja po spoločenskom konsenze a odpovedi na otázku.

Ak to nemá cenu, prečo sa podieľať na financovaní drahých rozkoší oboch moci ak zaň, na samom konci, je nám ponúkaná vulgárnosť a zločin ?

Koncept “vnútornej emigrácie”, ako liek z čias komunistov, je totiž už na obzore.

 

Posledných 12 rokov vykrádania zdravotníctva ukázalo, že zdieranie ľudia milujú. Viac, ako svoje zdravie.

18.09.2017

Človek Pavla Pašku, podpredsedu Smer-SD, Marcel Forai, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s platom 4 500 eur mesačne nakupujúci honosné nehnuteľnosti po celom Slovensku, podpísal 69 zmlúv viac »

Elitná jednotka boja so zločinom zberá aj klebety. Napríklad na Danka. Finančným inštitúciám unikajú dôverné dokumenty s daňovým tajomstvom. Napríklad na prezidenta Kisku.

14.09.2017

„V kriminálnych informáciách, čo je zber klebiet po ulici, sú ich na každého politika stovky,” reagoval Kaliňák. Ak to je tak, potom by ma zaujímal dôvod, prečo NAKA nebola schopná rok viac »

Ak by mal Robert Fico zaplatiť všetky dane z neoprávnených výhod v prezidentskej kampani musel by predať rodinu do otroctva. Aj to Vrece zemiakov, do podoby ktorého sa premenil po vyhlásení výsledkov volieb.

13.09.2017

Kiskom prenajatá súkromná firma a Ficova súkromná firma s názvom Slovenská republika. Práve začal prezidentská kampaň, lebo tí, ktorí riadia Roberta Fica, potrebujú amnestie ešte vo väčšom viac »

Mexiko, zemetrasenie,

VIDEO: Zemetrasenie v Mexiku strhávalo domy. Vyžiadalo si najmenej 50 obetí

19.09.2017 22:38

Zemetrasenie udrelo presne v deň, keď si krajina pripomínala ničivé zemetrasenie s magnitúdou 8,1, ktoré v roku 1985 pripravilo o život minimálne päťtisíc ľudí.

Nemecko, diaľnica, mýto, auto, autá, diaľnice

Vo Frankfurte našli bombu z vojny, zatvoria letisko aj diaľnicu

19.09.2017 21:54

Nevybuchnutú bombu našli robotníci pri výkopových prácach spojených s výstavbou novej podzemnej dráhy vedúcej na letisko.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

Ukrajina oznámila návrat na medzinárodné finančné trhy

19.09.2017 21:41

Ukrajina plánuje budúci pondelok vydať dlhopisy s 15-ročnou splatnosťou s ročným úrokom 7,375 percenta.

RYANAIR

Ryanair zrušil Bratislave 12 letov

19.09.2017 20:00

Státisíce pasažierov so zrušenými letmi, milióny v neistote.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,001
Celková čítanosť: 5643471x
Priemerná čítanosť článkov: 5638x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy