Založ si blog

Ľudia sú zdieraní vyššími daňami, ale štát ročne vyhodí von oknom viac ako jednu miliardu eur.

Hazardujete, ľudkovia z peniazmi čo odvádzate štátu, keď mi poviete, že netušíte o existencií Štátnej školskej inšpekcie za 4 miliónov eur ročne. Inšpekcií, ktorú vo vyspelých štátoch nikde nemajú.

Štát poslal na ulicu desaťtisíce pracujúcich na dohodu, aby sa zaregistrovali na úradoch práce a dávkami nezamestnanosti sa napojili na slabnúci štátny rozpočet. Pracovali, aby mohli o malý kúsok žiť dôstojnejšie a dnes ich učíme „výhodám“ nezamestnaných.

Tým zvyšným tristotisícom dvihol štát odvody, aby dostal peniaze navyše do rozpočtu, čo v konečnom dôsledku znamená, že oni zaplatia vyhodených.

Štát masívnou reklamou, zaplatenou občanmi, preradil sporiteľov druhého piliera do sociálnej poisťovne, lebo mu údajne chýbalo 300 miliónov. A samozrejme si ich tak „zavesil na krk“. No aj tento štátny krk znova zaplatia občania.

Politiku zásadne ovplyvňuje vnímanie nákladov a výhod. Náklady politikov nevzrušujú, lebo sú povinnosťou na strane občana. Výhody to už je kategória, pri ktorej by aj „mŕtvy“ politik z hrobu vyskočil.

Potom, čo som si prečítal analýzu Republikovej únie zamestnávateľov spred roka, môžem povedať, že je nemorálne, aby štát hovoril o finančnej kríze súčasnosti.

Dnes štát z peňazí občanov financuje viac ako 810 príspevkových a rozpočtových organizácií a na ich náklady vynakladá viac , ako jednu miliardu eur.

Pri takmer polovici z nich je ich spoločenský a ekonomický prínos viac ako pochybný.

Bežný občan o ich existencií ani len netuší.

A aby bol obraz kompletný. Medzi nimi sú aj desiatky takých, kde príslušné ministerstva odmietajú poskytnúť údaje o ich činnosti a financovaní.

Prečo o tom píšem ?

Počul niekto o Múzeu obchodu za 200 tisíc ročne, kde za deň prídu až 4 návštevníci ?

Alebo o Domove Speváckeho zboru slovenských učiteľov za 300 tisíc ročne ?

Ani o Vojenskom folklórnom súbore Jánošík zo Zvolena či Divadelnom ústave z Bratislavy, každý po 700 tisíc ?

Hazardujete, ľudkovia z peniazmi odvedenými štátu, keď mi poviete, že netušíte o existencií Štátnej školskej inšpekcie za 4 miliónov eur ročne. Inšpekcií, ktorú vo vyspelých štátoch nikde nemajú.

Čo sa udialo za rok ?, pýtate sa a ja odpovedám NIČ, pretože náklady sú iba na strane občana a výhody tradične na strane politikov a u ľudí s nimi spriaznenými.

Ba predsa, začala nenápadne nápadná debata o nevyhnutnosti zrušiť Maticu Slovenskú.

Jozefovi Markušovi tento plán nevyšiel aj keď tu motívy boli úplne odlišné. Pre pripomenutie udalosti, o ktorých som už písal.

Správca konkurznej podstaty Podielového družstva Slovenské investície sa žalobami dlhý čas domáha sumy prevyšujúcej 20 miliónov eur. Obrovskej hodnoty, ktoré boli vkladmi občanov a ich dôvera bola nielen zneužitá. Oni boli podvedení a štát je ticho.

Moc tých, za oponou, podieľajúcich sa na tomto majetkovom podvode je väčšia, ako štátu.

Aj o niekoľko stotisícových stratách zo zbierok Národného pokladu, tiež vyzbieraných medzi poctivými občanmi, som písal. V decembri minulého roku som oslovil mailom jeho správcu, Jozefa Steinera, lenže z toho sa po poslednej tlačovke, kde sa zastrájal predajom kovovej časti pokladu, stal „mŕtvy chrobák“.

Z množstva názorov, ktoré som na tému zrušenia Matice slovenskej prečítal, ma zaujali slová historika Dušana Kováča. Z dvoch dôvodov.

Vyčíta Matici slovenskej staromilstvo na príklade slova – ustanovizeň – a „nabáda súčasnú intelektuálnu slovenskú elitu, aby vytvorila novú Maticu slovenskú, ktorej náplňou by malo byť pestovanie moderného slovenského vlastenectva“. Vlastenectva so slovenskou a európskou identitou.

Problém Matice slovenskej nespočíva v neochote vidieť patriotizmus v širších geografických a mocenských súvislostiach.

Skutočným problémom je, že moc i lobistické skupiny ba aj tiene, ktorých „domovom“ je trestný zákon sú na ňu napojené pupočnou šnúrou záujmu, kde jej druhý koniec je v štátnej pokladnici.

Podivuhodným sa mi javí fakt, že staromilstva politických strán, spolkov, formálnych i neformálnych združení, kde je prítomný obsah glorifikácie dvoch zločineckých ideológií previazaných s dvoma najväčšími páchateľmi 20.storočia, Hitlerom a Stalinom, je neúrekom, ale žiadna výzva na ich zrušenie. Rovnaké mlčanie elít i spoločnosti je aj pri neformálnych „združeniach“, ktorých obsahom je antisemitizmus či rasová alebo náboženská nenávisť.

Nezachytil som jeden relevantný hlas, ktorý by nabádal inštitúty štátu, aby zakročili. Nezaznel ani hlások, čo by volal po spoločenskej diskusií. Nečítal som jeden apel, aby štát vyšetril zločiny.

Ticho je aj pri životnej nevyhnutnosti zredukovať prerastený štát o zbytočnosti platené občanom v podobe veľkého počtu príspevkových a rozpočtových organizácií, o zmyslu ktorých netušia ani ich riaditelia.

Na počiatku bolo Slovo. Jednoduchá veta. No Slovensko bola zámerne koncipované, ako na zlých základoch postavený projekt, kde už nič neprekvapí.

 

Boľševici z Auróry nevystrelili, včera, po sto rokoch, to za nich urobil Andrej Danko.

18.10.2017

Za Komédiou Lenina a jeho syfilitickej milenky Nadeždy, VOSR, s jej 100 miliónmi mŕtvych, konečne padla opona. Kapitán od slovenských bigošov (pre neznalých – pešiakov politiky) vypálil zo viac »

Keď sa muži vzdávajú bez boja , ženy padajú do zajatia a deti do otroctva.

16.10.2017

Pred rokmi som písal reportáž z južných Čiech, o praktikách s vodou i odpadovou v nekalých rukách jedného rakúskeho sociálneho demokrata. Nedalo sa dopriať očiam i sluchu odpočinku pri chlapíkovi, viac »

Je možné vysloviť domnienku o vážne poškodenom duševnom zdraví Róberta Fica. . . ?

15.10.2017

V sobotu na adresu prezidenta Kisku vyslovil návrh: „Nech ukáže všetky zmluvy, ako to robím ja“ ! Predseda Smer-SD doteraz ukázal jediné. Demagógiu a klamstva, ktoré za 11 rokov jeho vládnutia viac »

NEPOUZIVAT!

Z trhu sťahujú liek Theraflu Forte, môže obsahovať cudzorodé častice

18.10.2017 16:06

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Theraflu Forte z úrovne distribučných spoločností a lekární.

tk, lipsic

Podľa Smeru Lipšicova právna zástupkyňa zavádza verejnosť

18.10.2017 16:03

Podľa právnej zástupkyne expolitik Lipšic ako minister spravodlivosti nikdy nepodal dovolanie, keď znalecké posudky konštatovali spoluzavinenie chodca, ako to bolo v jeho prípade.

sokol červenonohý

Sokol Lucky sa stal celebritou

18.10.2017 16:00

Jeden zo slovenských sokolov červenonohých prekvapil ornitológov trasou, akú si vybral na cestu do Afriky, pretože letel cez Francúzsko, a nie cez Balkán či Blízky východ.

Peniaze, lupa, graf, dolár, euro

Ťažobný gigant Rio Tinto v USA obvinili z podvodu

18.10.2017 15:48

Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto a jeho dvoch bývalých manažérov obvinili v USA z podvodu pre zatajovanie strát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,021
Celková čítanosť: 5729329x
Priemerná čítanosť článkov: 5611x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy