Založ si blog

Ľudia sú zdieraní vyššími daňami, ale štát ročne vyhodí von oknom viac ako jednu miliardu eur.

Hazardujete, ľudkovia z peniazmi čo odvádzate štátu, keď mi poviete, že netušíte o existencií Štátnej školskej inšpekcie za 4 miliónov eur ročne. Inšpekcií, ktorú vo vyspelých štátoch nikde nemajú.

Štát poslal na ulicu desaťtisíce pracujúcich na dohodu, aby sa zaregistrovali na úradoch práce a dávkami nezamestnanosti sa napojili na slabnúci štátny rozpočet. Pracovali, aby mohli o malý kúsok žiť dôstojnejšie a dnes ich učíme „výhodám“ nezamestnaných.

Tým zvyšným tristotisícom dvihol štát odvody, aby dostal peniaze navyše do rozpočtu, čo v konečnom dôsledku znamená, že oni zaplatia vyhodených.

Štát masívnou reklamou, zaplatenou občanmi, preradil sporiteľov druhého piliera do sociálnej poisťovne, lebo mu údajne chýbalo 300 miliónov. A samozrejme si ich tak „zavesil na krk“. No aj tento štátny krk znova zaplatia občania.

Politiku zásadne ovplyvňuje vnímanie nákladov a výhod. Náklady politikov nevzrušujú, lebo sú povinnosťou na strane občana. Výhody to už je kategória, pri ktorej by aj „mŕtvy“ politik z hrobu vyskočil.

Potom, čo som si prečítal analýzu Republikovej únie zamestnávateľov spred roka, môžem povedať, že je nemorálne, aby štát hovoril o finančnej kríze súčasnosti.

Dnes štát z peňazí občanov financuje viac ako 810 príspevkových a rozpočtových organizácií a na ich náklady vynakladá viac , ako jednu miliardu eur.

Pri takmer polovici z nich je ich spoločenský a ekonomický prínos viac ako pochybný.

Bežný občan o ich existencií ani len netuší.

A aby bol obraz kompletný. Medzi nimi sú aj desiatky takých, kde príslušné ministerstva odmietajú poskytnúť údaje o ich činnosti a financovaní.

Prečo o tom píšem ?

Počul niekto o Múzeu obchodu za 200 tisíc ročne, kde za deň prídu až 4 návštevníci ?

Alebo o Domove Speváckeho zboru slovenských učiteľov za 300 tisíc ročne ?

Ani o Vojenskom folklórnom súbore Jánošík zo Zvolena či Divadelnom ústave z Bratislavy, každý po 700 tisíc ?

Hazardujete, ľudkovia z peniazmi odvedenými štátu, keď mi poviete, že netušíte o existencií Štátnej školskej inšpekcie za 4 miliónov eur ročne. Inšpekcií, ktorú vo vyspelých štátoch nikde nemajú.

Čo sa udialo za rok ?, pýtate sa a ja odpovedám NIČ, pretože náklady sú iba na strane občana a výhody tradične na strane politikov a u ľudí s nimi spriaznenými.

Ba predsa, začala nenápadne nápadná debata o nevyhnutnosti zrušiť Maticu Slovenskú.

Jozefovi Markušovi tento plán nevyšiel aj keď tu motívy boli úplne odlišné. Pre pripomenutie udalosti, o ktorých som už písal.

Správca konkurznej podstaty Podielového družstva Slovenské investície sa žalobami dlhý čas domáha sumy prevyšujúcej 20 miliónov eur. Obrovskej hodnoty, ktoré boli vkladmi občanov a ich dôvera bola nielen zneužitá. Oni boli podvedení a štát je ticho.

Moc tých, za oponou, podieľajúcich sa na tomto majetkovom podvode je väčšia, ako štátu.

Aj o niekoľko stotisícových stratách zo zbierok Národného pokladu, tiež vyzbieraných medzi poctivými občanmi, som písal. V decembri minulého roku som oslovil mailom jeho správcu, Jozefa Steinera, lenže z toho sa po poslednej tlačovke, kde sa zastrájal predajom kovovej časti pokladu, stal „mŕtvy chrobák“.

Z množstva názorov, ktoré som na tému zrušenia Matice slovenskej prečítal, ma zaujali slová historika Dušana Kováča. Z dvoch dôvodov.

Vyčíta Matici slovenskej staromilstvo na príklade slova – ustanovizeň – a „nabáda súčasnú intelektuálnu slovenskú elitu, aby vytvorila novú Maticu slovenskú, ktorej náplňou by malo byť pestovanie moderného slovenského vlastenectva“. Vlastenectva so slovenskou a európskou identitou.

Problém Matice slovenskej nespočíva v neochote vidieť patriotizmus v širších geografických a mocenských súvislostiach.

Skutočným problémom je, že moc i lobistické skupiny ba aj tiene, ktorých „domovom“ je trestný zákon sú na ňu napojené pupočnou šnúrou záujmu, kde jej druhý koniec je v štátnej pokladnici.

Podivuhodným sa mi javí fakt, že staromilstva politických strán, spolkov, formálnych i neformálnych združení, kde je prítomný obsah glorifikácie dvoch zločineckých ideológií previazaných s dvoma najväčšími páchateľmi 20.storočia, Hitlerom a Stalinom, je neúrekom, ale žiadna výzva na ich zrušenie. Rovnaké mlčanie elít i spoločnosti je aj pri neformálnych „združeniach“, ktorých obsahom je antisemitizmus či rasová alebo náboženská nenávisť.

Nezachytil som jeden relevantný hlas, ktorý by nabádal inštitúty štátu, aby zakročili. Nezaznel ani hlások, čo by volal po spoločenskej diskusií. Nečítal som jeden apel, aby štát vyšetril zločiny.

Ticho je aj pri životnej nevyhnutnosti zredukovať prerastený štát o zbytočnosti platené občanom v podobe veľkého počtu príspevkových a rozpočtových organizácií, o zmyslu ktorých netušia ani ich riaditelia.

Na počiatku bolo Slovo. Jednoduchá veta. No Slovensko bola zámerne koncipované, ako na zlých základoch postavený projekt, kde už nič neprekvapí.

 

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556408x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy