Založ si blog

Mám na „háku“ (ne)stratenú dôveru, pani Radičová, pán Sulík .

Pokiaľ nie sú vytvorené a akceptované také pravidlá, v ktorých sa zosúladia sebecké záujmy politikov s rozumným využitím zdrojov, potom takejto vláde sa povedie veľmi zle. James M. Buchanan zomrel bez poznania výnimky z jeho pravidla verejnej voľby očami ekonóma. Slovensko.

Dvadsaťpäť rokov, si jedná vláda za druhou, vzájomne nakreslili hrubú čiaru pri odovzdávaní moci, aby voličovi dali zreteľne najavo, že čas „kedy sa moc do rúk ľudu vrátila“, zomrel po dvoch dňoch od volebného aktu. Zato životom prekypovali istoty, že naďalej zostanú nedotknuté viac ako podozrenia z korupcie a sprenevery v hodnote najmenej troch štátnych rozpočtov v aktívnych hrách hazardu politikov s verejnými financiami. Boli to čiary istoty i vzájomných pokrvných záväzkov pre gestá recipročnej povahy do budúcnosti od politických konkurentov.

Čítam skormútené spomienky expremiérky Radičovej o páde jej vlády, ba aj dôvody – „lebo sme nechceli stratiť dôveru“ v protipóle repliky Sulíka o povahe „slovenskej špinavej politiky“.

Za posledných desaťtisíc rokov povaha človeka nezaznamenala žiaden nový hodnotový prírastok. Dnes by bolo rúhaním sa vnášať domnienku, že ešte žije jeden pamätník Novembra ´89, ktorý by veril, že aspoň jedna zlá povahová črta politikov Slovenska bola z ich nepreberného repertoáru podlosti odstránená.

Vláda Ivety Radičovej stratila dôveru oveľa skôr, ako došlo k samo-odvzdaniu moci mocichtivému Ficovi hlasovaním o eurovale, ktoré možno zaradiť do kategórie špinavých vydieračských praktík. O tom vedia svoje piati jej ministri, ktorých aktivity drancovali nielen štátnu pokladnicu, ale aj dôveru voliča a niekoľko poddajných poslancov.

Bolo zrejme a čitateľné od prvej chvíle, že ministri – priekupníci s Radičovej dôverou – našli skratku k strate oveľa cennejšieho. Vlastnej politickej sebaúcty, aby sa s jej karikatúrou zoznámili v podobe výsledku parlamentných volieb 2012.

Hazard vyvieral z poznania, že najväčšou hrozbou mocných mimo moci by bolo úsilie Ivety Radičovej o hlbšiu reformu spoločenského systému. To by však viedlo k regenerácií a oslobodeniu občana po období paródie vládnutia Róberta Fica, k odstráneniu historickej nemoci, ktorú do priestoru infikoval Vladimír Mečiar.

Zobúdzaniu po nostalgií „byť človekom“ bol v úvode postavený osvedčený princíp hrubých čiar v podobe Dobroslava Trnku, aby sa získal čas a vytvoril priestor pre kamarátskeho generálneho prokurátora až po dnešného priateľského predsedu Najvyššieho súdu a spriateleného špeciálneho prokurátora.

Zrozumiteľný dôvod prečo sa dvojročné vládnutie Ivety Radičovej skončilo poznanou stratou dôvery ostatných. Systémové zmeny v „pravidlách mocenskej hry“ sa nesmeli stáť tým povestným bodom zlomu na ceste k reformám spoločenských systémov.

Nie sú potrebné žiadne konšpiračné teórie o pozadí hier o moc a vplyv, pretože strata zmyslu pre medze dala niektorým, ktorí odmietli Radičovej mravný princíp, pozrieť sa tvárou v tvár nepochopeniu, že každá politika má mať v sebe ideu človeka. Na prapodivnú suitu , do húfa nazháňaných Ficových červených, v krátkom času občan dvakrát dvihol varovný prst, aby mutantov zločineckej ideológie dvadsiateho storočia, ktorí pohŕdajú a opovrhujú človekom, ako jadrom spoločnosti, poslali za tými z roku 2012.

Odpoveď na otázku Či niečo Radičová získala a Čo stratila dal zrozumiteľnú odpoveď volič v prezidentských voľbách.

Ňou vnesený pokus o mravný rozmer politiky zúročil Radoslav Procházka, pretože dokázal dať zmysluplnú ideu vízií štátu a moci. Volič prekonal tiene strachu a dal priestor zodpovednosti za svet, na tvorbe ktorého sa štvrťstoročie podieľal.

Otázka viny, viny politickej, mravnej či kriminálnej tých, ktorým moc slúžila pre vlastné radovánky, nedá na seba dlho čakať.

Dať víziu právneho štátu, teda vládu zákona, spolu so zdravými peniazmi, čo neznamená nič iné, ako vyrovnaný rozpočet a ich rozumné využitie je cestou k návratu k základom demokracie. Priestoru, kde občan v prostredí rôznorodých pravidiel hry sleduje vlastné ciele.

Štátu, kde protagonisti moci sú prvými služobníkmi zákona a spravodlivosti a ich obrazom.

Benefitom Rada Procházku sú občania „vo vare“ dožadujúci sa zásadnej reformy spoločenských vzťahov, na konci ktorej budú záujmy občana.

Rubom výhodnej pozície novej strany Sieť je znova občan. Bude to on, ktorý bude pozorne sledovať, aby do siete nepriplával húf politických šmelinárov.

Ten svet karikatúr motajúci sa v priestore dvadsaťpäť rokov, svet politických šmelinárov,  ktorý doviedol na plytčinu pokus o dôveru Ivety Radičovej a jej nové mravné princípy.

 

 

Boľševici z Auróry nevystrelili, včera, po sto rokoch, to za nich urobil Andrej Danko.

18.10.2017

Za Komédiou Lenina a jeho syfilitickej milenky Nadeždy, VOSR, s jej 100 miliónmi mŕtvych, konečne padla opona. Kapitán od slovenských bigošov (pre neznalých – pešiakov politiky) vypálil zo viac »

Keď sa muži vzdávajú bez boja , ženy padajú do zajatia a deti do otroctva.

16.10.2017

Pred rokmi som písal reportáž z južných Čiech, o praktikách s vodou i odpadovou v nekalých rukách jedného rakúskeho sociálneho demokrata. Nedalo sa dopriať očiam i sluchu odpočinku pri chlapíkovi, viac »

Je možné vysloviť domnienku o vážne poškodenom duševnom zdraví Róberta Fica. . . ?

15.10.2017

V sobotu na adresu prezidenta Kisku vyslovil návrh: „Nech ukáže všetky zmluvy, ako to robím ja“ ! Predseda Smer-SD doteraz ukázal jediné. Demagógiu a klamstva, ktoré za 11 rokov jeho vládnutia viac »

NEPOUZIVAT!

Z trhu sťahujú liek Theraflu Forte, môže obsahovať cudzorodé častice

18.10.2017 16:06

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Theraflu Forte z úrovne distribučných spoločností a lekární.

tk, lipsic

Podľa Smeru Lipšicova právna zástupkyňa zavádza verejnosť

18.10.2017 16:03

Podľa právnej zástupkyne expolitik Lipšic ako minister spravodlivosti nikdy nepodal dovolanie, keď znalecké posudky konštatovali spoluzavinenie chodca, ako to bolo v jeho prípade.

sokol červenonohý

Sokol Lucky sa stal celebritou

18.10.2017 16:00

Jeden zo slovenských sokolov červenonohých prekvapil ornitológov trasou, akú si vybral na cestu do Afriky, pretože letel cez Francúzsko, a nie cez Balkán či Blízky východ.

Peniaze, lupa, graf, dolár, euro

Ťažobný gigant Rio Tinto v USA obvinili z podvodu

18.10.2017 15:48

Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto a jeho dvoch bývalých manažérov obvinili v USA z podvodu pre zatajovanie strát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,021
Celková čítanosť: 5729357x
Priemerná čítanosť článkov: 5612x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy