Založ si blog

Mám na „háku“ (ne)stratenú dôveru, pani Radičová, pán Sulík .

Pokiaľ nie sú vytvorené a akceptované také pravidlá, v ktorých sa zosúladia sebecké záujmy politikov s rozumným využitím zdrojov, potom takejto vláde sa povedie veľmi zle. James M. Buchanan zomrel bez poznania výnimky z jeho pravidla verejnej voľby očami ekonóma. Slovensko.

Dvadsaťpäť rokov, si jedná vláda za druhou, vzájomne nakreslili hrubú čiaru pri odovzdávaní moci, aby voličovi dali zreteľne najavo, že čas „kedy sa moc do rúk ľudu vrátila“, zomrel po dvoch dňoch od volebného aktu. Zato životom prekypovali istoty, že naďalej zostanú nedotknuté viac ako podozrenia z korupcie a sprenevery v hodnote najmenej troch štátnych rozpočtov v aktívnych hrách hazardu politikov s verejnými financiami. Boli to čiary istoty i vzájomných pokrvných záväzkov pre gestá recipročnej povahy do budúcnosti od politických konkurentov.

Čítam skormútené spomienky expremiérky Radičovej o páde jej vlády, ba aj dôvody – „lebo sme nechceli stratiť dôveru“ v protipóle repliky Sulíka o povahe „slovenskej špinavej politiky“.

Za posledných desaťtisíc rokov povaha človeka nezaznamenala žiaden nový hodnotový prírastok. Dnes by bolo rúhaním sa vnášať domnienku, že ešte žije jeden pamätník Novembra ´89, ktorý by veril, že aspoň jedna zlá povahová črta politikov Slovenska bola z ich nepreberného repertoáru podlosti odstránená.

Vláda Ivety Radičovej stratila dôveru oveľa skôr, ako došlo k samo-odvzdaniu moci mocichtivému Ficovi hlasovaním o eurovale, ktoré možno zaradiť do kategórie špinavých vydieračských praktík. O tom vedia svoje piati jej ministri, ktorých aktivity drancovali nielen štátnu pokladnicu, ale aj dôveru voliča a niekoľko poddajných poslancov.

Bolo zrejme a čitateľné od prvej chvíle, že ministri – priekupníci s Radičovej dôverou – našli skratku k strate oveľa cennejšieho. Vlastnej politickej sebaúcty, aby sa s jej karikatúrou zoznámili v podobe výsledku parlamentných volieb 2012.

Hazard vyvieral z poznania, že najväčšou hrozbou mocných mimo moci by bolo úsilie Ivety Radičovej o hlbšiu reformu spoločenského systému. To by však viedlo k regenerácií a oslobodeniu občana po období paródie vládnutia Róberta Fica, k odstráneniu historickej nemoci, ktorú do priestoru infikoval Vladimír Mečiar.

Zobúdzaniu po nostalgií „byť človekom“ bol v úvode postavený osvedčený princíp hrubých čiar v podobe Dobroslava Trnku, aby sa získal čas a vytvoril priestor pre kamarátskeho generálneho prokurátora až po dnešného priateľského predsedu Najvyššieho súdu a spriateleného špeciálneho prokurátora.

Zrozumiteľný dôvod prečo sa dvojročné vládnutie Ivety Radičovej skončilo poznanou stratou dôvery ostatných. Systémové zmeny v „pravidlách mocenskej hry“ sa nesmeli stáť tým povestným bodom zlomu na ceste k reformám spoločenských systémov.

Nie sú potrebné žiadne konšpiračné teórie o pozadí hier o moc a vplyv, pretože strata zmyslu pre medze dala niektorým, ktorí odmietli Radičovej mravný princíp, pozrieť sa tvárou v tvár nepochopeniu, že každá politika má mať v sebe ideu človeka. Na prapodivnú suitu , do húfa nazháňaných Ficových červených, v krátkom času občan dvakrát dvihol varovný prst, aby mutantov zločineckej ideológie dvadsiateho storočia, ktorí pohŕdajú a opovrhujú človekom, ako jadrom spoločnosti, poslali za tými z roku 2012.

Odpoveď na otázku Či niečo Radičová získala a Čo stratila dal zrozumiteľnú odpoveď volič v prezidentských voľbách.

Ňou vnesený pokus o mravný rozmer politiky zúročil Radoslav Procházka, pretože dokázal dať zmysluplnú ideu vízií štátu a moci. Volič prekonal tiene strachu a dal priestor zodpovednosti za svet, na tvorbe ktorého sa štvrťstoročie podieľal.

Otázka viny, viny politickej, mravnej či kriminálnej tých, ktorým moc slúžila pre vlastné radovánky, nedá na seba dlho čakať.

Dať víziu právneho štátu, teda vládu zákona, spolu so zdravými peniazmi, čo neznamená nič iné, ako vyrovnaný rozpočet a ich rozumné využitie je cestou k návratu k základom demokracie. Priestoru, kde občan v prostredí rôznorodých pravidiel hry sleduje vlastné ciele.

Štátu, kde protagonisti moci sú prvými služobníkmi zákona a spravodlivosti a ich obrazom.

Benefitom Rada Procházku sú občania „vo vare“ dožadujúci sa zásadnej reformy spoločenských vzťahov, na konci ktorej budú záujmy občana.

Rubom výhodnej pozície novej strany Sieť je znova občan. Bude to on, ktorý bude pozorne sledovať, aby do siete nepriplával húf politických šmelinárov.

Ten svet karikatúr motajúci sa v priestore dvadsaťpäť rokov, svet politických šmelinárov,  ktorý doviedol na plytčinu pokus o dôveru Ivety Radičovej a jej nové mravné princípy.

 

 

O Tých, ktorí disponujú schopnosťou múdrosti, no prijali pozíciu Komparzu v komédií Hlupákov.

27.06.2017

Čo ti na živote na Slovensku najviac prekáža ? Nedostatok polárnych medveďov, žiadne oceánske prístavy a ani jedna skurvená pyramída! ANI JEDNA! (Bobo Bobo) Súhlasím, lebo pri červenom manipulátorovi, viac »

Kaliňák vie, kto je Gorila, no za 11 rokov nič nevyšetril. Kaliňák vedel, kto sú fašisti Kotlebu a predsa ich povolil.

23.06.2017

Článok vyradený súdruhom ministrom Kaliňákom ! Potomok fašistu, Ján Čarnogurský tvrdí, že protestujúci študenti proti korupcií sú „zradcovia Slovenska a gadžovia“. Potomok Mr.Čističa viac »

Už si dosť starý na to aby si vedel že komunizmus nebol nikde na svete.

22.06.2017

Prečítal som si včera pod blogom na debate Pravda. Dobrá správa po štyridsať plus 27 rokov. Dobrá, že aj vyznávačom najväčšieho podvodu v dejinách ľudstva konečne dokvapkáva. Včera najzbytočnejšia viac »

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo

Pôvod nového počítačového vírusu nie je známy, má vraj šíriť chaos

28.06.2017 12:31

Kybernetickí experti špekulujú o pôvode škodlivého softvéru. Kto za útokom stál, ešte nie je známe.

Gazprom, plyn, Rusko

Gazprom zvažuje odchod z Turecka

28.06.2017 12:25

Ruský plynárenský gigant Gazprom sa rozhoduje, či sa nestiahne z tureckého trhu, kde má viaceré firmy. Zostal by len dodávateľom zemného plynu.

prezervatív, HIV, AIDS

Vlani sa na Slovensku objavilo rekordných 87 nových prípadov nákazy HIV

28.06.2017 12:17

Päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

Glastonbury, corbyn

Britský expert: Corbyn teraz musí zvládnuť parlament

28.06.2017 12:00

"Britská vláda síce má na svojej strane väčšinu, ale predsa len v Dolnej snemovni nemá výraznú prevahu. Líder labouristov Jeremy Corbyn musí ukázať, že dokáže viesť efektívnu opozičnú politiku,“ povedal pre Pravdu expert na britskú politiku Peter Snowdon.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 971
Celková čítanosť: 5397087x
Priemerná čítanosť článkov: 5558x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy