Založ si blog

Mám na „háku“ (ne)stratenú dôveru, pani Radičová, pán Sulík .

Pokiaľ nie sú vytvorené a akceptované také pravidlá, v ktorých sa zosúladia sebecké záujmy politikov s rozumným využitím zdrojov, potom takejto vláde sa povedie veľmi zle. James M. Buchanan zomrel bez poznania výnimky z jeho pravidla verejnej voľby očami ekonóma. Slovensko.

Dvadsaťpäť rokov, si jedná vláda za druhou, vzájomne nakreslili hrubú čiaru pri odovzdávaní moci, aby voličovi dali zreteľne najavo, že čas „kedy sa moc do rúk ľudu vrátila“, zomrel po dvoch dňoch od volebného aktu. Zato životom prekypovali istoty, že naďalej zostanú nedotknuté viac ako podozrenia z korupcie a sprenevery v hodnote najmenej troch štátnych rozpočtov v aktívnych hrách hazardu politikov s verejnými financiami. Boli to čiary istoty i vzájomných pokrvných záväzkov pre gestá recipročnej povahy do budúcnosti od politických konkurentov.

Čítam skormútené spomienky expremiérky Radičovej o páde jej vlády, ba aj dôvody – „lebo sme nechceli stratiť dôveru“ v protipóle repliky Sulíka o povahe „slovenskej špinavej politiky“.

Za posledných desaťtisíc rokov povaha človeka nezaznamenala žiaden nový hodnotový prírastok. Dnes by bolo rúhaním sa vnášať domnienku, že ešte žije jeden pamätník Novembra ´89, ktorý by veril, že aspoň jedna zlá povahová črta politikov Slovenska bola z ich nepreberného repertoáru podlosti odstránená.

Vláda Ivety Radičovej stratila dôveru oveľa skôr, ako došlo k samo-odvzdaniu moci mocichtivému Ficovi hlasovaním o eurovale, ktoré možno zaradiť do kategórie špinavých vydieračských praktík. O tom vedia svoje piati jej ministri, ktorých aktivity drancovali nielen štátnu pokladnicu, ale aj dôveru voliča a niekoľko poddajných poslancov.

Bolo zrejme a čitateľné od prvej chvíle, že ministri – priekupníci s Radičovej dôverou – našli skratku k strate oveľa cennejšieho. Vlastnej politickej sebaúcty, aby sa s jej karikatúrou zoznámili v podobe výsledku parlamentných volieb 2012.

Hazard vyvieral z poznania, že najväčšou hrozbou mocných mimo moci by bolo úsilie Ivety Radičovej o hlbšiu reformu spoločenského systému. To by však viedlo k regenerácií a oslobodeniu občana po období paródie vládnutia Róberta Fica, k odstráneniu historickej nemoci, ktorú do priestoru infikoval Vladimír Mečiar.

Zobúdzaniu po nostalgií „byť človekom“ bol v úvode postavený osvedčený princíp hrubých čiar v podobe Dobroslava Trnku, aby sa získal čas a vytvoril priestor pre kamarátskeho generálneho prokurátora až po dnešného priateľského predsedu Najvyššieho súdu a spriateleného špeciálneho prokurátora.

Zrozumiteľný dôvod prečo sa dvojročné vládnutie Ivety Radičovej skončilo poznanou stratou dôvery ostatných. Systémové zmeny v „pravidlách mocenskej hry“ sa nesmeli stáť tým povestným bodom zlomu na ceste k reformám spoločenských systémov.

Nie sú potrebné žiadne konšpiračné teórie o pozadí hier o moc a vplyv, pretože strata zmyslu pre medze dala niektorým, ktorí odmietli Radičovej mravný princíp, pozrieť sa tvárou v tvár nepochopeniu, že každá politika má mať v sebe ideu človeka. Na prapodivnú suitu , do húfa nazháňaných Ficových červených, v krátkom času občan dvakrát dvihol varovný prst, aby mutantov zločineckej ideológie dvadsiateho storočia, ktorí pohŕdajú a opovrhujú človekom, ako jadrom spoločnosti, poslali za tými z roku 2012.

Odpoveď na otázku Či niečo Radičová získala a Čo stratila dal zrozumiteľnú odpoveď volič v prezidentských voľbách.

Ňou vnesený pokus o mravný rozmer politiky zúročil Radoslav Procházka, pretože dokázal dať zmysluplnú ideu vízií štátu a moci. Volič prekonal tiene strachu a dal priestor zodpovednosti za svet, na tvorbe ktorého sa štvrťstoročie podieľal.

Otázka viny, viny politickej, mravnej či kriminálnej tých, ktorým moc slúžila pre vlastné radovánky, nedá na seba dlho čakať.

Dať víziu právneho štátu, teda vládu zákona, spolu so zdravými peniazmi, čo neznamená nič iné, ako vyrovnaný rozpočet a ich rozumné využitie je cestou k návratu k základom demokracie. Priestoru, kde občan v prostredí rôznorodých pravidiel hry sleduje vlastné ciele.

Štátu, kde protagonisti moci sú prvými služobníkmi zákona a spravodlivosti a ich obrazom.

Benefitom Rada Procházku sú občania „vo vare“ dožadujúci sa zásadnej reformy spoločenských vzťahov, na konci ktorej budú záujmy občana.

Rubom výhodnej pozície novej strany Sieť je znova občan. Bude to on, ktorý bude pozorne sledovať, aby do siete nepriplával húf politických šmelinárov.

Ten svet karikatúr motajúci sa v priestore dvadsaťpäť rokov, svet politických šmelinárov,  ktorý doviedol na plytčinu pokus o dôveru Ivety Radičovej a jej nové mravné princípy.

 

 

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

Opilcovi Slotovi bude vyvíjať auto bez šoféra SNS-ák za 6 miliónov eur, človek, ktorý v roku 2009 predal štátu vzduch za neuveriteľných 51 miliónov eur.

16.08.2017

A ak bude platiť opcia podpísaná a schválená vládou Fica, dostane ďalších 51 miliónov. Nominant SNS je „vedec“ na pohľadanie. Po „vývoji“ výstroja vojaka 21.storočia, kde iba nakúpil viac »

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

merkelova

Nič by som nemenila, vyhlásila Merkelová v súvislosti s otvorením dverí utečencom

20.08.2017 20:44

Na otázku, či by sa teraz, so súčasnými vedomosťami, zachovala inak, keby sa situácia z roku 2015 znova zopakovala, Merkelová odvetila, že nie.

dúhový pochod bratislava

Farby dúhy zdvihli napätie v koalícii

20.08.2017 20:00

Festival Dúhový Pride 2017, ktorého siedmy ročník sa konal počas víkendu v bratislavských uliciach, postavil proti sebe koaličné strany SNS a Most-Híd.

PREMIÉR, fico,

Premiér Fico o Sulíkovi: Moja vláda nie je dokonalá, avšak nepovalím ju ako Vy

20.08.2017 19:09

Premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti ostro kritizoval šéfa opozície Richarda Sulíka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 989
Celková čítanosť: 5556424x
Priemerná čítanosť článkov: 5618x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy