Založ si blog

Pre Róberta Fica kupuje J&T Slovenské elektrárne a Občan oslavuje Ústavu.

15.mája 2015 upísala Čínska spoločnosť CEFC Shanghai International Group akcie skupiny J&T a za päťpercentný podiel vyplatila 78,95 milióna eur. J&T sa nikdy netajila, že dlhodobo sa snaží získať k sebe vplyvného čínskeho investora, pre ktorého môže mať zaujímavé projekty.

Štyri mesiace predtým oznamujú čínske firmy, že hľadajú možnosti vývozu jadrového paliva do východoeurópskych jadrových elektrární. Zdrojom informácií pre slovenské mediálne prostredie bola ruská agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC.

23.júla 2014 obsadila polícia slovenské elektrárne. Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar spresnil, že vyšetrujú podozrenie z trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku a skresľovania údajov v hospodárskej obchodnej evidencii.

Dokumenty, ktoré si polícia údajne odniesla, mohla získať bez komplikácií od Fondu národného majetku či Ministerstva hospodárstva. Stratil by sa však psychologický moment v podobe demonštrácie sily ?

20.augusta 2014 citovali premiéra Roberta Fica talianske médiá . “Sme pripravení výrazne zvýšiť štátny podiel v Slovenských elektrárňach”.

Včera, po roku, 26.augusta 2015. Róbert Fica otočil kormidlo svojho „chcenia“ a podiel v elektrárňach už nechce.

“Mňa v tomto okamihu vôbec nezaujíma, čo Taliani chcú, alebo nechcú“.

„Nás zaujíma dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach“.

Dva dni predtým oznámil ENEL , že rokuje o predaji našich atómových elektrárni s vlastníkom SPP, Křetínskemu a Tkáčovi z J&T, holdingu EPH z vlastníckeho portfólia Křetinského a Tkáča.

Štyri mesiace pred rozhodnutím o predaji atómových elektrárni – 17.04.2015 – Fico pritvrdil :

“Nie, že žiadam, ale veľmi dôrazne varujem taliansku spoločnosť Enel, že ak sa rozhodne predávať akcie Slovenských elektrární, len tak ľahko od zodpovednosti neutečú. Majú na krku dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, tak nech sú takí láskaví a naštartujú si svoje talianske mozgy a nech to dokončia. Potom nech uvažujú o tom, že čo ďalej so Slovenskými elektrárňami,“ povedal Fico.

Štart taliánskych mozgov bol neskutočne rýchly.

Enel mohol a môže predať elektrárne bez súhlasu štátu, lebo tomu chýba v zmluve predkupné právo.

Vyvstáva otázka. Prečo a v prospech koho bola zneužitá polícia, opakujúce sa a neopodstatnené varovania Róberta Fica voči Enelu, keď vedel o svojej vratkej vyjednávajúcej pozícií ?

Vynára sa pochybnosť, čo robia v slovenských elektrárňach menežeri z čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC podnes, keď je prítomná a písomne deklarovaná exkluzivita dohodnutá medzi Enelom a EPH ?

Niekoľko zásadných otázok adresovaných predsedovi vlády Róbertovi Ficovi :

Aká je pravdepodobnosť, že EPH je iba medzičlánok a v pozícií sprostredkovateľa, ktorý prevezme atómové elektrárne iba preto, aby ich výhodnejšie predal čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC ?

Nenasvedčoval by tejto konštrukcii vstup čínskej spoločnosti CEFC Shanghai International Group do skupiny J&T ?

Aká je reálna hrozba, že nezáujem J&T o rozvoj slovenských elektrárni práve v oblasti jadra, ktoré leží na srdci vám, predsedovi vlády, že sprostredkovane cez čínskeho investora dôjde aj významnému posilneniu kľúčového partnera Číňanov v podobe Ruska ?

V spojitosti s privatizáciou lukratívnej časti SPP bol spôsob financovania volený metódou dividend. Aká vysoká je hrozba, že sa zopakuje aj pri atómových elektrárňach ?

Súdruhovia klikajúci na čítanosť, vaša bezmocnosť je nadrozmerná.

25.07.2017

Vyrobiť čítanosť za jednu štvrtinu času štvornásobnú mi zakladá ôpovinnosťč požiadať predsedu Smer-SD, Róberta Fica, aby v rámci svojej novej právomoci vás vyznamenal Radom klikajúceho viac »

O uväznení Mečiara rozhodovali slovenskí miliardári dávno predtým ako budú súdy od Harabína dnes.

25.07.2017

Ukážte mi jedného ponovembrového slovenského miliardára vyklíčeného bez semena zodpovednosti a poctivosti ako podnikateľ Baťa, miliardára ktorému bolo darované bohatstvo ľudí privatizáciou, viac »

Už aj Smer-SD má svojho Fruniho a BMG Invest a desaťtisíce poškodených klientov.

22.07.2017

Smer-SD si v baniach uhľobaróna zriadil ilegálne legálnu Alobalovú baliareň jednej miliardy eur, no zriadiť si Alobalovú dielničku v Národnej banke Slovenska vypovedá o politickom hulvátstve viac »

Saint-Tropez požiar

Požiare vo Francúzsku pod kontrolou, stále ale horí pri Saint-Tropez

25.07.2017 16:25

Väčšina požiarov, ktoré od pondelka sužovali juhovýchod Francúzska a Korziku, sú pod kontrolou.

dar, dedičstvo, hypotéka

Výška štátnej prémie na stavebnom sporení sa zrejme nezmení

25.07.2017 16:17

Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie bude potrebné vložiť na účet stavebného sporenia zrejme aj v budúcom roku vklady vo výške 1 327, 80 eura.

plyn, energie

Spoločnosť Nafta mala vlani čistý zisk takmer 80 miiónov eur

25.07.2017 16:14

Akciová spoločnosť Nafta, ktorá prevádzkuje podzemné zásobníky plynu, dosiahla v minulom roku čistý zisk 79,6 mil. eur.

Trump

Trump označil politiku EÚ voči USA za príliš protekcionistickú

25.07.2017 16:02

Americký prezident Donald Trump obvinil EÚ z prílišného protekcionizmu vo vzťahu k USA.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 980
Celková čítanosť: 5477905x
Priemerná čítanosť článkov: 5590x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy