Založ si blog

Pre Róberta Fica kupuje J&T Slovenské elektrárne a Občan oslavuje Ústavu.

15.mája 2015 upísala Čínska spoločnosť CEFC Shanghai International Group akcie skupiny J&T a za päťpercentný podiel vyplatila 78,95 milióna eur. J&T sa nikdy netajila, že dlhodobo sa snaží získať k sebe vplyvného čínskeho investora, pre ktorého môže mať zaujímavé projekty.

Štyri mesiace predtým oznamujú čínske firmy, že hľadajú možnosti vývozu jadrového paliva do východoeurópskych jadrových elektrární. Zdrojom informácií pre slovenské mediálne prostredie bola ruská agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC.

23.júla 2014 obsadila polícia slovenské elektrárne. Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar spresnil, že vyšetrujú podozrenie z trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku a skresľovania údajov v hospodárskej obchodnej evidencii.

Dokumenty, ktoré si polícia údajne odniesla, mohla získať bez komplikácií od Fondu národného majetku či Ministerstva hospodárstva. Stratil by sa však psychologický moment v podobe demonštrácie sily ?

20.augusta 2014 citovali premiéra Roberta Fica talianske médiá . “Sme pripravení výrazne zvýšiť štátny podiel v Slovenských elektrárňach”.

Včera, po roku, 26.augusta 2015. Róbert Fica otočil kormidlo svojho „chcenia“ a podiel v elektrárňach už nechce.

“Mňa v tomto okamihu vôbec nezaujíma, čo Taliani chcú, alebo nechcú“.

„Nás zaujíma dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach“.

Dva dni predtým oznámil ENEL , že rokuje o predaji našich atómových elektrárni s vlastníkom SPP, Křetínskemu a Tkáčovi z J&T, holdingu EPH z vlastníckeho portfólia Křetinského a Tkáča.

Štyri mesiace pred rozhodnutím o predaji atómových elektrárni – 17.04.2015 – Fico pritvrdil :

“Nie, že žiadam, ale veľmi dôrazne varujem taliansku spoločnosť Enel, že ak sa rozhodne predávať akcie Slovenských elektrární, len tak ľahko od zodpovednosti neutečú. Majú na krku dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, tak nech sú takí láskaví a naštartujú si svoje talianske mozgy a nech to dokončia. Potom nech uvažujú o tom, že čo ďalej so Slovenskými elektrárňami,“ povedal Fico.

Štart taliánskych mozgov bol neskutočne rýchly.

Enel mohol a môže predať elektrárne bez súhlasu štátu, lebo tomu chýba v zmluve predkupné právo.

Vyvstáva otázka. Prečo a v prospech koho bola zneužitá polícia, opakujúce sa a neopodstatnené varovania Róberta Fica voči Enelu, keď vedel o svojej vratkej vyjednávajúcej pozícií ?

Vynára sa pochybnosť, čo robia v slovenských elektrárňach menežeri z čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC podnes, keď je prítomná a písomne deklarovaná exkluzivita dohodnutá medzi Enelom a EPH ?

Niekoľko zásadných otázok adresovaných predsedovi vlády Róbertovi Ficovi :

Aká je pravdepodobnosť, že EPH je iba medzičlánok a v pozícií sprostredkovateľa, ktorý prevezme atómové elektrárne iba preto, aby ich výhodnejšie predal čínskej štátnej energetickej spoločnosti CNNC ?

Nenasvedčoval by tejto konštrukcii vstup čínskej spoločnosti CEFC Shanghai International Group do skupiny J&T ?

Aká je reálna hrozba, že nezáujem J&T o rozvoj slovenských elektrárni práve v oblasti jadra, ktoré leží na srdci vám, predsedovi vlády, že sprostredkovane cez čínskeho investora dôjde aj významnému posilneniu kľúčového partnera Číňanov v podobe Ruska ?

V spojitosti s privatizáciou lukratívnej časti SPP bol spôsob financovania volený metódou dividend. Aká vysoká je hrozba, že sa zopakuje aj pri atómových elektrárňach ?

Poslanec parlamentu za Smer-SD, Ľuboš Bláha, zaútočil na Úrad vlády s cieľom zastreliť zradcu Róberta Fica.

19.11.2017

"Áno, popravovali sme, popravujeme a budeme popravovať!" ("Sí, hemos fusilado, fusilamos y seguiremos fusilando!") Vypisoval poslanec Smer-SD na kapitalistickej sociálnej sieti na obranu tých, čo viac »

Píšem ti Faktúru, komunista. Na 42 miliárd a 388 miliónov eur.

17.11.2017

Píšem ti Faktúru, komunista. Na 42 miliárd a 388 miliónov eur. Na 7 593 eur na každého človeka žijúceho na Slovensku. To je DLH, ktorý si vytrovil za 11 rokov v pozícií, kedy oligarchovia viac »

Andrejovi Dankovi – Slovensko nie je Lesostav Revúca, aby ho priviedol do ruín a dlžôb, ako jeho otec.

16.11.2017

Slovensko a jeho občania – okrem darebákov eštebákov a komunistov registrovaných v SNS – odmietajú osud Lesostavu Revúca. Privatizácie na barbarský spôsob otca Andreja Danka. Privatizácie, viac »

cukrovka, pacient, doktor, vyšetrenie, ordinácia

Lekári môžu obísť Druckera: Zámer rozšíriť ordinačné hodiny nemusí vyjsť

21.11.2017 07:00

Po novom by v ambulanciách lekári mali odpracovať minimálne sedem hodín každý deň, teda 35 hodín za týždeň.

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,043
Celková čítanosť: 5817706x
Priemerná čítanosť článkov: 5578x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy