Založ si blog

O uväznení Mečiara rozhodovali slovenskí miliardári dávno predtým ako budú súdy od Harabína dnes.

Ukážte mi jedného ponovembrového slovenského miliardára vyklíčeného bez semena zodpovednosti a poctivosti ako podnikateľ Baťa, miliardára ktorému bolo darované bohatstvo ľudí privatizáciou, aby premohol pokušenie a otvoril prapodstatu amnestií Vladimíra Mečiara. A vystavil sa hrozbe otvorenia tohto vredu na tvári ľahostajnej spoločnosti.

Pred pár dňami som na svojom fb profile našiel status Jána Čarnogurského. Kedysi, jednu z neprehliadnuteľných ikon ponovembrového vývinu.

Píše sucho, ako právnik, že podľa rozsudku Európskeho súdu, sú zločiny únosu amnestované Mečiarom, premlčané. Vrátane trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, kde bývalý predseda vlády uvedie sudcovi nepreberné množstvo dôvodov, že udelenie amnestií bolo spoločenský prospešné.

Čarovná kombinácia dvoch slov, keď autora obhajoby Mečiara zradí to povestné podvedomie.

„Spoločenský prospešné“ !

Samozrejme, že boli spoločenský prospešné. Rovnako, ako v časoch, kedy sa židovské životy považovali za „platidlo“ v procese arizácie, rovnako aj v časoch, kedy sa znárodňovalo bohatstvo vytvorené generáciou Masaryka či našlo v bankách na účtoch ľudí, rovnako, ako keď sa privatizovalo za Mečiara.

Všetky tri lúpenia mali tri spoločné charakteristiky. Diali sa pod záštitou moci a s jej súčinnosťou, no po nich nikdy nikto nedal spoločnosti dôvod na povestnú a nevyhnutnú katarziu štátu slovami – „Moja vina“ !

Čoho bolo vždy neúrekom, bolo množstvo obhajcov štátneho barbarstva a ešte väčšieho počtu pritakávajúcich kolaborantov.

S jednou výnimkou, do panoptika Mečiarovej privatizácie dostali vstupenku potomkovia zločinov znárodňovania, aby bohatstvo spľundrovali oveľa závratnejšou rýchlosťou, ako komunisti. Únos nemal iný dôvod, ako odpútanie pozornosti verejnej mienky, chýna mu totiž logika mocenského zápasu.

Obhajobu Mečiara, ešte skôr ako sa pohla Kaliňákovo Ficovo Harabínovská mašinéria s tým povestným – „Skutok sa nestal“ – zobral do rúk správny advokát.

Dokázal zaplieniť hlavy jednoduchým, že Mečiar je „otcom vlasti“ napriek tomu, že bol ako predseda vlády v Kroměříži, kde sa o rozdelení republiky rokovalo jeden a pol roka pred prvým januárom 1993.

Dokázal sa podpísať pod rad návrhov kresťanských demokratov na zrušenie amnestií v čase, kedy bol predsedom KDH.

Zamenil princípy demokracie a ľudských práv a slobôd rovnako, ako Mečiar, aby si po čase k ním, v Kremli u Putina, prisadol nepodarenec Fico.

Spravodlivosť na Slovensku, bola mocnými v pozadí, znásilnená a zavraždené oveľa skôr, ako štát vznikol. Prvého marca roku 1990, kedy plán ekonomickej moci komunistami od generála štb Lorenca a bývalého funkcionára KSS Vladimíra Lexu, uviedla do života dvojica „dobrých komunistov“. Schuster a Čič.

Za nadpráce a asistencií časti nastupujúcich demokratov a pri časti konsternovanej spoločnosti i davu eštebákov a komunistov pred SNR vedených vlastencom darebákom Antonom Hrnkom.

Ten, kto sa vyhýba vnímaniu úpadku spoločnosti, časom prejde do štádia, kedy si bude pýtať a nárokovať osobitné ospravedlnenie za svoju nečinnosť či kolaborovanie na zločinoch s následným chaosom. Už dnes sú čitateľné.

Právnym suterénom predsedu Smer-SD, Róbertom Ficom.

Zákon vždy, keď rozpor medzi ním a spravodlivosťou dosiahne úroveň takej neznesiteľnosti, že je nemravný, vtedy zákon, ako „právo nenáležité“  ustupuje spravodlivosti.

Rozlúštiť rébus, komu sa amnestie Vladimíra Mečiara zdajú mravné by nemal byť problém ani pre ľudí obhajujúcich „špecifickú“ formu spravodlivosti založenej Mečiarom a dotiahnutej do absolútnej absurdnosti Róbertom Ficom.

Zostáva už iba zopár otázok, odpovede ktorých by nemali hľadať generácie, čo nežili život čiernej Mečiarovej diery či čas Ficovho „nášho človeka“, čas ktorý sa blíži k svojmu koncu v príbuzných metastázach, ako v roku 1998.

Načo bol daný dar ovládania zákonov moci Vladimírovi Mečiarovi v kombinácií s kúzlom rozumu zbavených ponovembrových demokratov, keď pristúpil na proces deštrukcie štátu a spoločnosti nepoznaných rozmerov ?

Načo našiel Ján Čarnogurský „moc na ulici“, keď sa z demokrata prepracoval do štádia nedôstojnosti vlastnej staroby ?

Načo Róbert Fico prijal nedôstojnú ponuku mocných za oponou s poznaním, že reálny výkon moci mu nebol darovaný a ponížili ho iba ilúziou o moci, aby mu zostali iba „baby a drahé hodinky“, teda priestor, ktorý má rád ?

Nemecká spoločnosť po Adolfovi Hitlerovi čelila väčšej výzve, ako my dnes.

Platil princíp nacistického práva – „Zákon je zákon“ – princíp, ktorý urobil nemecký právny stav bezbranným voči zákonom svojvoľného a zločinného obsahu.

Princíp, ktorý však dokázali Nemci vyriešiť.

Stačilo málo.

Že sa postavil jeden a dal spoločnosti svoju esej.

Karl Jaspers – Otázka viny.

Jeden jediný, ktorý sa nerozpakoval povedať za Nemcov zásadné.

„Moja vina, moja preveľká vina“ !

 

Tretina obyvateľov tejto zemi je slabá duchom. Každý siedmy občan je debilný alebo dementný, alebo alkoholik.

21.08.2017

prof. MUDr. Cyrila Höschl, DrSc., 24.9.1991 pri udelení hodnosti profesora, pražský Karolín. „To čo teraz poviem, nie je prejavom univerzitnej povýšenosti ani sarkazmu. Je to suché konštatovanie viac »

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra.

19.08.2017

Róbert Fico dnes, potom čo sa na NAKA Ladislav Baštrnák priznal k trestnému činu krátenia daní vo výške 2 milióny eur, odvolá Róberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Hneď po ňom podá viac »

Keď Červený Potkan vyvezie z ministerstva jednu miliardu a dvesto miliónov je ticho, ak to urobí Potkan vlastenecký a iba polovicu, pišťanie Potkanov Červených počujú až v Bruseli.

18.08.2017

„Konečne sa mohol ponoriť do svojej ničím nerušenej existencie. Zistil, že je to nádherné ! To sú slová vraha z románu Parfum od Patrika Süskinda. Po takmer 200 rokoch od čias Edgara Allana viac »

zmluva, pôžička

Spotrebné úvery sú drahé a na ľudí čakajú nástrahy

22.08.2017 09:00

Kúpiť si auto, práčku či televízor na spotrebný úver je stále drahý špás. Priemerné úroky síce za posledných osem rokov klesli z 15 na necelých 10 percent.

SAFRICA-ENVIRONMENT/

Štyroch Juhoafričanov zatkli za kanibalizmus

22.08.2017 08:45

Polícia v Juhoafrickej republike zatkla štyroch mužov podozrivých z kanibalizmu. Jeden z nich policajtom ukázal časti ľudskej nohy a ruky.

Taliansko, zemetrasenie, ischia,

Pri zemetrasení na talianskej Ischii zahynuli najmenej dvaja ľudia

22.08.2017 08:14

Zemetrasenie s magnitúdou 4,0, ktoré zasiahlo taliansky ostrov Ischia si vyžiadalo najmenej dva životy.

merkelová, angela merkelová, merkel,

Xenofóbia voľby v Nemecku nevyhrá

22.08.2017 07:26

Mesiac pred parlamentnými voľbami v Nemecku migrácia nie je ich hlavnou témou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 990
Celková čítanosť: 5560590x
Priemerná čítanosť článkov: 5617x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy